Facebook noscript image17-åring sköt ihjäl avhoppare direkt efter polisförhör
Nyheter
17-åring sköt ihjäl avhoppare direkt efter polisförhör
17-åringen var på polisförhör bara timmar innan mordet begicks. Genrebild. Foto: Janerik Henriksson/TT
17-åringen var på polisförhör bara timmar innan mordet begicks. Genrebild. Foto: Janerik Henriksson/TT

En 17-åring som nyligen dömts för att ha skjutit ihjäl en gängavhoppare i Göteborg var på polisförhör samma dag som mordet. Enligt uppgifter som SVT tagit del av var både socialtjänst och tonåringens mamma närvarade vid mötet.

Tonåringen dömdes nyligen till sju års fängelse för mordet på den unga mannen som sköts med elva skott utanför sin bostad i Göteborg den fjärde juli. 17-åringen åtalades för dådet i oktober.

Läs mer: 17-åring åtalas för mord på gängavhoppare

Förhör samma dag som mordet

SVT avslöjar nu att den dömde tonåringen befann sig på ett polisförhör bara timmar innan han begick mordet. Vid förhöret, som gällde ett misstänkt narkotikabrott, närvarade både socialtjänsten, en advokat och den unges mamma.

Fanns på polisens lista

Enligt SVT:s granskning fanns gärningsmannen sedan tidigare på polisens radar och betraktades som en möjlig utförare av våldsdåd åt ett nätverk i Södra Biskopsgården. Han var även dömd för två fall av narkotikabrott och hade ett särskilt ungdomskontrakt med Mini-Maria för att komma bort från missbruk.

Den mördade mannen var en avhoppare som bodde i en lägenhet han fått via socialtjänsten, för att kunna lämna sitt kriminella liv.

Socialtjänsten ser allvarligt på händelsen

Marie Larsson, avdelningschef på Socialförvaltningen i Göteborg, kommenterar händelsen i en intervju med SVT:

– När det går så illa att någon mister livet, då har vi inte lyckats.

Larsson, som följt liknande fall men inte varit direkt involverad i detta ärende, menar att tvångsomhändertagande enligt LVU inte alltid är lösningen.

– Då har vi det dilemmat att man lär sig ännu mer om att begå brott, för att man hamnar på ett ställe med likasinnade, förklarar hon i intervjun.

Cecilia Aspegren

Journalist.