19-åring döms till livstid för mordet i Hagsätra
En 19-åring döms till livstids fängelse för att ha skjutit ihjäl en man i 45-årsåldern i Hagsätra i september 2025. Ytterligare fyra personer döms för inblandning i mordet.
Skjutningen ägde rum utomhus mitt bland bostadshusen en lördagskväll, den 20 september 2025, och sågs av flera vittnen. Enligt tingsrätten sköts mannen bakifrån på nära håll med sju skott. Gärningsmannen flydde sedan på en elsparkcykel.
“Det är fråga om en synnerligen allvarlig och hänsynslös gärning som har karaktär av en ren avrättning. Gärningen har föregåtts av noggrann planering på krypterade chattar och har koppling till gängkriminalitet. Omständigheterna är så försvårande att påföljden för skytten har bestämts till livstids fängelse”, säger rådmannen Sara Rosén i ett pressmeddelande.
Sju personer åtalades i målet. Den 19-årige mannen, som har erkänt mordet, döms till livstids fängelse.