Facebook noscript image70 kristna halshuggna i kongolesisk kyrka
Utrikes
70 kristna halshuggna i kongolesisk kyrka
Arkivbild från begravning efter en tidigare attack av den muslimska gruppen ADF. Foto: AP
Arkivbild från begravning efter en tidigare attack av den muslimska gruppen ADF. Foto: AP

En brutal massaker har skakat Demokratiska republiken Kongo där 70 kristna hittats halshuggna i en kyrka, rapporterar flera medier. Misstänkta är den muslimska terrorgruppen Allied Democratic Forces (ADF) som har kopplingar till IS.

Enligt uppgifter från organisationen Open Doors anlände misstänkta medlemmar från Allied Democratic Forces (ADF) – en muslimsk terrorgrupp som beskrivs ha kopplingar till Islamiska staten – till byn Mayba i Lubero-territoriet natten mot torsdagen den 13 februari.

De beordrade enligt Open Doors invånarna att ”komma ut och inte göra något oväsen”, varpå 20 kristna tillfångatogs.

När byborna senare samlades för att planera en räddningsaktion omringade terroristerna byn och tog ytterligare 50 kristna som gisslan. Samtliga 70 personer fördes till en protestantisk kyrka i närliggande Kasanga där de avrättades enligt Open Doors.

Brutal avrättning

De bortförda halshöggs med machete och misshandlades med ett hammarliknande föremål innan de mördades.

Samtliga mördade hade fått sina händer bundna.

Muhindo Musunzi, rektor för Kombos grundskola, säger till Open Doors att kyrkor, skolor och vårdcentraler i området redan stängt sina dörrar på grund av säkerhetsläget.

– Vi vet inte vad vi ska göra eller hur vi ska be. Vi har fått nog av massakrer, säger en äldre medlem i den lokala CECA20-kyrkan.

Terror ökar mot kristna i Kongo

  • 355 kristna dödades för sin tro förra året
  • 10 000 kristna tvingades fly sina hem
  • Kongo har klättrat sex placeringar på World Watch List över kristendomsförföljelse

Massakern markerar en fortsatt eskalering av våldet i landets östra delar där ADF intensifierat sina attacker sedan 2014.

Bara den senaste månaden har över 200 människor dödats i Lubero-området, som ligger i östra delarna av Kongo, enligt lokala nyhetsrapporter.

Många familjer kunde först flera dagar efter dådet begrava sina döda på grund av den fortsatta osäkerheten i området.

Flera kristna har flytt från Lubero av rädsla för nya attacker.

John Samuel, juridisk expert vid Open Doors, fördömer det ”avskyvärda våldet mot civila” och uppmanar regeringar och internationella organisationer att prioritera skyddet av civila i östra Kongo där väpnade grupper som ADF opererar.

Pelle Zackrisson

Pelle Zackrisson är före detta chefredaktör för Bulletin, vilket han var under 2025.

Han har tidigare även jobbat inom bland annat Mittmedia (numera Bonnier Local News), på Sveriges Radio, Riks och Nyheter Idag.