Facebook noscript image81-åring blev inte Sydkoreas bidrag i Miss Universum
Nöje
81-åring blev inte Sydkoreas bidrag i Miss Universum
Choi Soon-hwa under måndagens tävling. Foto: Lee Jin-man/AP/TT
Choi Soon-hwa under måndagens tävling. Foto: Lee Jin-man/AP/TT

Den 81-åriga modellen Choi Soon-hwa var en av de som under måndagen tävlade om att bli Sydkoreas representant i den internationella skönhetstävlingen Miss Universum. Men den äldre damen räckte inte hela vägen och fick nöja sig med utmärkelsen för bäst klädsel, rapporterar AP.

Vid vinst hade Choi Soon-hwa blivit den äldsta tävlanden i Miss Universum någonsin. I tävlingen om att bli Sydkoreas bidrag, som gick av stapeln i måndags, stod hon mot betydligt yngre kombatanter när hon intog scenen i huvudstaden Seoul.

Någon förstaplats i skönhetstävlingen blev det dock inte för 81-åringen. Vinnare blev istället Ariel Han, en 22-årig modestudent som nu kommer att få representera landet i årets Miss Universum-tävling i Mexiko den 16 november.

Choi Soon-hwa kunde emellertid kamma hem titeln för bäst klädsel.

– Även vid denna ålder hade jag modet att ta vara på en möjlighet och anta en utmaning, sade hon till AP kort innan måndagens skönhetstävling.

Förra året hade det varit omöjligt för Choi att delta i tävlingen då åldersspannet för tävlande i Miss Universum var begränsat till kvinnor mellan 18-28. Inför årets evenemang har emellertid den övre åldersgränsen tagits bort och alla över 18 är välkomna.

Oliver Dagnå

Redaktionschef
Tips mottages gärna!
oliver@bulletin.nu