Facebook noscript imageÅkesson avfärdar SVT:s ETC-hänvisning: ”Vänsterextrem”

Åkesson avfärdar SVT:s ETC-hänvisning: ”Vänsterextrem”

Bild: Faksimil SVT Play
Bild: Faksimil SVT Play

Sverigedemokraternas partiledare Jimme Åkesson var kritisk när SVT hänvisade till Dagens ETC i SVT:s partiledarutfrågning på söndag kväll.

På söndagen gästade Jimmie Åkesson (SD) partiledarutfrågningen i SVT, och mot slutet av programmet hänvisade programledaren Camilla Kvartoft till en ledartext på Dagens ETC.

– Vi läste Somar Al Naher, som är politisk redaktör på oberoende rödgröna ETC...

– Jätteoberoende då... Det var det dummaste jag har hört, säger Åkesson och skrattar.

– Hon är muslim, fortsätter Kvartoft, och hon skrev såhär: ”När politiker talar hatiskt om muslimer eller gömmer sig bakom ord som islamism, ja, då drabbar det mig. För ordet glider hela tiden. Ena stunden menar de våldbejakande jihadister, och i nästa stund alla som ber, fastar eller bär slöja.”

– Och det hon menar här är väl, om ni medvetet då blandar ihop islamister med vanliga muslimer, så drabbar det henne, och det drabbar en stor grupp av muslimer i Sverige, säger Kvartoft.

– I och för sig, det borde finnas betydligt mer rimliga publikationer att hänvisa till, svarar Åkesson och fortsätter:

– Jag läste en artikel i Expressen bara här om dagen om en tjej som tycker att man ska förbjuda slöja för barn under 18 år för att hon vet vilket förtryck det innebär.

– Men om du reagerar på det hon säger här? frågar Kvartoft.

– Men jag vet inte om jag är så intresserad av... ärligt talat så, ETC är ju en, det är ju liksom en vänsterextrem, väldigt radikal tidning. Vad en person skriver i den vet inte jag om jag känner att jag behöver förhålla mig till, säger Åkesson.

”Är man muslim för att man har muslimsk bakgrund?”

När Åkesson svarar på själva frågan, säger han att det tvärtom är SVT som ”blandar ganska friskt” mellan beteckningar.

– Ni pratar om muslimer, och sedan säger ni människor med muslimsk bakgrund. Är man muslim för att man har muslimsk bakgrund? Ni pratar om islamism och blandar begreppen. Det är som att blanda äpplen och päron.

– Jag säger att islam, som religion, som politisk ideologi, som politiskt värdesystem, gör inte bara religiösa, andliga anspråk. Man gör också anspråk på att påverka samhället genom lagar, sharia till exempel, man gör anspråk på att styra enskilda människors liv, till exempel vad man måste ha på sig för att anses tillräckligt fin, milt uttryck.

– Så ser vi inte på religion i Sverige. Den konflikten måste... kan jag snälla få fullfölja? Alla måste ju förstå att det blir en konflikt i det. Då kan man ju välja att fokusera på enskilda personers känslor, eller så kan man faktiskt se den här konflikten för vad den är. Det är en gigantisk konflikt som vi har över hela västvärlden idag.

På X reagerar Henrik Jalalian, liksom Somar Al Nahre politisk redaktör på Dagens ETC, på att hans tidning togs upp i utfrågningen.

”Vi är oberoende rödgröna och har vår politiska bakgrund i S och MP Bara i ett politiskt klimat helt förgiftat av SD kan detta beskrivas som ”vänsterextremism” Herregud.”

Det citeras av tidigare riksdagsledamoten Hanif Bali (M), som skriver: ”Somar Al Naher kallade mig öppet för husinvandrare på denna sajt när jag föreslog att man skulle ha försörjningskyldighet när man via äktenskap invandrar en partner till landet. Hon är vänsterextrem.”

”Folk gick i taket när Jomshof kallade Lindberg för landsförrädare, men hennes spontana reaktion var alltså att kalla mig rasförrädare då jag ansåg att det inte skulle vara svenska socialtjänsten som skulle bekosta importfruar från alla världens hörn. Föreställ er ramaskriet om ’högerextremism’ om Jomshof hade kallat Lindberg för rasförrädare. Varför ska inte vänstern mätas med samma måttstock?” fortsätter Bali i ett följande inlägg.

Johannes Nilsson

Reporter.