Åkesson (SD): ”Sverigedemokrater stödröstar inte på Liberalerna”

Jimmie Åkesson slår fast att Sverigedemokraternas väljare inte ska stödrösta på Liberalerna. I ett inlägg på X beskriver han L som partiet inom Tidösamarbetet som står längst från SD. Samtidigt skiljer han skarpt på parti och person.
Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson (SD) markerar avstånd till Liberalerna (L). I ett inlägg på X skriver han att den som vill ha mer SD-politik ska rösta på SD, medan en röst på L i praktiken innebär mindre SD-politik.
”Sverigedemokrater stödröstar inte på Liberalerna”, skriver Åkesson på X.
Åkesson beskriver L som det parti inom Tidösamarbetet som står allra längst från Sverigedemokraterna, och betraktar partiet som en politisk motståndare i ideologisk mening. Han pekar på att partierna står på olika sidor i frågor som EU, euron, klimatpolitiken och biståndspolitiken. Enligt honom har L under mandatperioden flera gånger varit en bromskloss sett ur SD:s perspektiv.
”Vill man ha mer av SD-politik så röstar man på SD. Vill man ha L-politik, dvs i praktiken mindre SD-politik, så röstar man på L”, skriver Åkesson på X.
Samtidigt skiljer han på parti och person. Om Liberalernas partiledare Simona Mohamsson (L) skriver han att de kommer bra överens på det mänskliga planet och att hon förtjänar respekt.
”Jag tycker att hon är en jäkligt tuff, smart och modig partiledarkollega”, skriver han på X.
Åkesson framhåller att Liberalerna är ett borgerligt parti, och att eventuella stödröster därför naturligt kommer från andra borgerliga partier. Sverigedemokraterna är enligt honom inte ett borgerligt parti, och SD-väljare stödröstar inte på L.