Facebook noscript imageÅkesson (SD): Ta pengar från klimat och bistånd till försvaret
Nyheter
Åkesson (SD): Ta pengar från klimat och bistånd till försvaret
Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson. Foto: Lars Schröder/TT
Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson. Foto: Lars Schröder/TT

Sverigedemokraternas partiledare förespråkar kraftiga nedskärningar i bistånd och klimatsatsningar för att finansiera det svenska försvaret. ”Det är helt orimligt” att lägga miljarder på bistånd när försvaret behöver stärkas, säger Jimmie Åkesson till Dagens Nyheter.

I en intervju med DN pekar SD-ledaren ut biståndet som ett område att minska för att kunna finansiera den svenska försvarsupprustningen.

– Det är helt orimligt att vi har ett bistånd på 50–60 miljarder till andra länder, samtidigt som vi står inför en situation där vi kommer behöva pumpa in hundratals miljarder över tio år i försvaret, säger Åkesson till tidningen.

Klimatsatsningar ifrågasätts

Även klimatpolitiken bör omprioriteras enligt SD-ledaren. I en debattartikel i DN har han tidigare skrivit att delar av EU:s ”produktionshämmande” klimatpolitik måste rivas upp för ekonomisk tillväxt.

– Kan vi verkligen kosta på oss att fortsätta med klimatsatsningar inom EU när resten av världen fokuserar på andra gröna näringar, det vill säga de militära gröna näringarna? Jag tror inte det, säger han i intervjun.

Utspelet om klimatpolitiken har enligt DN mött starka reaktioner och är enligt klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) inte förankrat i Tidöpartierna.

Vill skydda välfärden

Trots förslag om nedskärningar inom bistånd och klimat vill Åkesson inte röra a-kassan, sjukpenning eller andra välfärdsområden för att finansiera försvaret.

– De ska vi inte röra vare sig på kort eller lång sikt, och inte övriga delen av välfärden heller, säger SD-ledaren till DN.

På kort sikt menar han att Sverige behöver låna pengar för att bekosta försvarsupprustningen, men är också öppen för diskussioner om skattehöjningar.

– Men Sverige har ett förhållandevis högt skattetryck redan. Frågan är då, är det rimligt att höja skatter ännu mer för att göra den här typen av satsningar? säger han.

Trump påverkar europeisk upprustning

I intervjun kopplar Åkesson den europeiska försvarsupprustningen till den amerikanska presidenten Donald Trumps agerande.

– Att Europa nu har tagit sådana enorma kliv mot upprustning bara på några veckor hade ju inte hänt om inte Trump hade varit Trump, säger han till DN.

Samtidigt förklarar han hur USA:s relation till Ryssland och Ukraina kan påverka säkerhetsläget i Europa.

– Att vi får en fred som är i väldigt hög grad på Ukrainas bekostnad. Det är ju ett jättehot mot oss som jag bedömer det, säger Åkesson.

Cecilia Aspegren

Journalist.