Allt fler pensionärer använder AI

Användningen av AI ökar nu snabbare bland äldre än i befolkningen som helhet, och var femte 65–74-åring använder redan tekniken, visar ny statistik från SCB.
I år använder hälften av alla svenskar som är 16 år eller äldre generativ AI, enligt ny statistik från SCB. Bland äldre är andelen betydligt lägre: 20 procent av 65–74-åringarna och 12 procent av 75–84-åringarna har använt AI-verktyg under de senaste tre månaderna.
Ökningstakten är däremot högre bland de äldre. Enligt SCB har användningen ökat tydligt i båda åldersgrupperna sedan 2024.
– Trots att personer i åldern 65–74 år använder generativa AI-tjänster i mindre utsträckning än yngre ser vi att användningen ökar i snabbare takt bland äldre, säger Alicja Markiewicz, statistiker på SCB.
Därför avstår många äldre
Ändå har många äldre ännu inte testat AI, och det vanligaste skälet är enkelt: de tycker inte att de behöver det.
– Den vanligaste orsaken till att äldre inte använder AI är att de inte ser något behov av tekniken, säger Alicja Markiewicz.
Bland 65–74-åringar som inte använder AI uppger 53 procent det skälet. Motsvarande andel är 46 procent bland 75–84-åringarna och 34 procent bland dem som är 85 eller äldre.
Ju äldre man är, desto vanligare är det att inte veta hur generativ AI används. De allra äldsta är också oftare helt omedvetna om att AI-verktygen finns. Betydligt färre avstår av integritets-, säkerhets- eller etiska skäl, enligt SCB.
Statistiken bygger på SCB:s årliga undersökning Befolkningens it-användning. Urvalet bestod av 16 796 personer, och den viktade svarsfrekvensen var 35,2 procent.