
Matt Walshs satiriska angrepp på jämställdhetsindustrin är den mest framgångsrika dokumentären på amerikanska biografer i år.
Enligt Matts Walsh har hans nya film sedan premiären spelat in knappt det tredubbla av sin produktionsbudget.
Med biljettintäkter på 8,9 miljoner dollar är ”Am I Racist?” den mest framgångsrika dokumentären på amerikanska biografer i år. Filmen är därmed också en av de fem bäst säljande politiska dokumentärerna det senaste årtiondet.
Slår Michael Moore
Walshs film hade premiär den 13:e september på 1517 biografer, och drog under premiärhelgen in 4 544 063 dollar.
Detta kan jämföras med Michael Moores ”Bowling for Columbine” från 2003, som visades på 248 biografer under premiärhelgen, och gjorde en intäkt på 209 148 dollar. Detta trots att Moores film hade en högre budget än ”Am I Racist?”
Driver med inkluderingsindustrin
I sin dokumentär driver Matt Walsh med den amerikanska jämställdhets- och inkluderingsindustrin. Utklädd och under falskt namn träffar den konservative Youtubern ”antirasistiska” utbildare och konsulter, för att få svar på frågan om huruvida han är rasist.
Bland dem han träffar återfinns aktivisten Robin Di Angelo, författare till boken ”White fragility”, som krävde 15 000 dollar för att ställa upp på en intervju. Di Angelo har senare hävdat att hon blev ”manipulerad” till att medverka i filmen.
Togs ner efter påtryckningar
Det har rapporterats att biografer har tagit ner filmen från repertoaren efter påtryckningar från vänsteraktivister. Trots detta ligger ”Am I racist?” efter två veckor på sjunde plats på den amerikanske Box Office-listan, framför filmer som ”Reagan” och ”Alien: Romulus”.