Facebook noscript imageAmerikansk reporter döms till 16 års fängelse i Ryssland
Utrikes
Amerikansk reporter döms till 16 års fängelse i Ryssland
Evan Gershkovich i rättegångssalen i Jekaterinburg. Bild från 26 juni 2024. Foto: AP/TT
Evan Gershkovich i rättegångssalen i Jekaterinburg. Bild från 26 juni 2024. Foto: AP/TT

Den amerikanske journalisten och Wall Street Journal-reportern Evan Gershkovich döms till 16 års fängelse i Ryssland.

Enligt domstolstjänstemännen yrkade åklagarna under slutpläderingen på fredagen på ett 18 år långt straff i ett högsäkerhetsfängelse

Rättegången har hållits bakom stängda dörrar.

Wall Street Journal-reportern Gershkovich har stått på oklara grunder åtalad för spioneri och riskerade upp till 20 års fängelse. Sannolikheten inför att han skulle dömas var 99 procent, enligt experter.

Den 32-åriga journalisten greps i samband med en reportageresa i Jekaterinburg vid Uralbergen i mars 2023. De ryska myndigheterna hävdade utan bevis att Gershkovich samlade hemlig information till USA.

Såväl Gershkovich som hans arbetsgivare och den amerikanska regeringen nekar bestämt till anklagelserna mot honom.

Evan Gershkovich är den första amerikanska journalisten sedan kalla kriget som har gripits för spionerianklagelser i Ryssland.

Rättegången har gått snabbt sedan den första förhandlingen i slutet av juni. Andra liknande fall i Ryssland har tagit betydligt längre tid med flera veckor eller ibland månader mellan rättegångsdagar.

Ryssland har signalerat att det är möjligt med ett fångutbyte med Gershkovich, men har sagt att domen måste komma först. Även efter en dom kan det dröja månader eller år innan ett fångutbyte blir aktuellt.

fakta

Fakta: Evan Gershkovich

Evan Gershkovich, född 1991, är en amerikansk journalist som sedan 2017 rapporterar från och om Ryssland.

Hans föräldrar flydde vid separata tillfällen till USA från Sovjetunionen i slutet av 1970-talet. De träffades i Detroit, Michigan och flyttade senare till Princeton, New Jersey, där parets två barn växte upp.

När Evan Gershkovich greps i Jekaterinburg den 29 mars 2023 arbetade han för den amerikanska tidningen The Wall Street Journal. Han har tidigare jobbat för The New York Times, The Moscow Times och nyhetsbyrån AFP.

Han har sedan gripandet hållits i Moskvafängelset Lefortovo i väntan på rättegång.

Rysslands utrikesdepartement hävdar att han togs ”på bar gärning” när han försökte komma över hemligstämplad information om rysk militär eller militära anläggningar. Enligt medieuppgifter arbetade han på en artikel om den paramilitära Wagnergruppen när han greps.

The Wall Street Journal och Vita huset har tillbakavisat anklagelserna mot Gershkovich.