
Techgiganten Apple tappar kraftigt i Kina med en försäljningsnedgång på 11,1 procent under sista kvartalet 2024. Samtidigt lanserar kinesiska staten ett nytt subventionsprogram för elektronik som kan ge Apple ett uppsving, enligt CNBC:s rapportering på torsdagen.
Nedgången markerar företagets sjätte raka kvartal med minskad försäljning i sin tredje största marknad, där lokala konkurrenter som Huawei och Vivo nu dominerar marknaden.
Stark konkurrens från inhemska aktörer – Kina är världens mest konkurrensutsatta marknad, säger Tim Cook till CNBC:s analytiker. Enligt analysföretaget IDC har Apple tappat till tredje plats i marknadsandelar, efter Vivo och Huawei.
Ny AI-satsning ska vända trenden. Tim Cook pekar på att företagets frånvaro inom AI på den kinesiska marknaden påverkar försäljningen. Apple planerar att lansera en förenklad kinesisk version av sin AI-teknik i april, men möter regulatoriska utmaningar.
– Tills vi tar oss igenom den regulatoriska processen är inget säkert, och vi arbetar med det just nu, säger Cook till CNBC.
Hälften av försäljningstappet beror enligt Cook på lagerhantering. En positiv vändning kan dock komma genom det nya statliga subventionsprogrammet som lanserades den 20 januari. Programmet omfattar smartphones, surfplattor och smartklockor, med subventioner upp till 500 yuan per produkt.
– Det finns nu ett nationellt subventionsprogram som lanserades den 20 januari, för kategorier där några av våra produkter ingår. Det är en form av finansiell stimulans, förklarar Cook för CNBC.