Facebook noscript imageÅtal: Knivhögg 15-åring – åklagaren yrkar på utvisning
Nyheter
Åtal: Knivhögg 15-åring – åklagaren yrkar på utvisning
Den åtalade Abdulrahman Hussein Mohammed, 34 år. Foto: Polisen
Den åtalade Abdulrahman Hussein Mohammed, 34 år. Foto: Polisen

Abdulrahman Hussein Mohammed, 34 år, står åtalad för tre fall av försök till mord efter en knivattack mot unga flickor i Karlskrona. Något som SVT rapporterat om utan att nämna att Mohammed är somalisk medborgare eller att åklagaren yrkar på utvisning.

Enligt åtalet använde Mohammed en kökskniv när han på kvällen den 16 maj gick till attack mot tre flickor på en parkbänk.

Två lyckades fly, en 11-åring och en 16-åring.Men en då 15-årig flicka blev huggen i armen. Mohammed ska också ha försökt hugga henne i huvudet.

Den 15-åriga flickan fick en allvarlig sårskada på sin vänstra arm. Enligt rättsintyget hade hon ”en relativt djup, kombinerad stick- respektive skärskada på den vänstra överarmen med skada på en ytlig blodådergren inom stickkanalen”.

Mohammed greps kort efter attacken.

På kniven som hittades finns DNA-spår som kopplas till både Mohammed och den 15-åriga flickan som skadades.

Den 15-åriga flickan berättar i förhör att Mohammed först verkade behöva hjälp: ”Han sa att han behövde hjälp och jag frågade vad han behövde hjälp med.”

Sedan eskalerade situationen snabbt: ”Då tog han sin högra hand sakta mot sina byxfickor och jag undrade vad som händer, har han pistol. Han tog upp kniven i huggrörelse och jag sa spring, spring.”

Undersökning av Mohammeds bostad visade att han hade missat att ta sin medicin vid flera tillfällen under veckan före händelsen. Hans syster ringde polisen samma kväll som attacken och beskrev honom som orolig.

Mohammed erkände initialt att han huggit en av flickorna med kniv, men uppgav senare att han inte mindes något på grund av hallucinationer och psykiska problem.

I förhör säger han: ”Jag hör många röster, men hälsan i övrigt brukar bli bättre” när han inte tar sin medicin.

Yrkar på utvisning

Åklagaren yrkar i åtalet på att Mohammed ska utvisas från Sverige. En uppgift som SVT inte nämner. Man undviker också att nämna att Mohammed är somalisk medborgare.

Mohammed dömdes 2014 till rättspsykiatrisk vård efter en misshandel. Åklagaren valde då att inte yrka på utvisning.

Åklagaren har åberopat omfattande bevisning, inklusive förhör med offren och vittnen, samt teknisk bevisning och fynd från brottsplatsen.

Pelle Zackrisson

Pelle Zackrisson är före detta chefredaktör för Bulletin, vilket han var under 2025.

Han har tidigare även jobbat inom bland annat Mittmedia (numera Bonnier Local News), på Sveriges Radio, Riks och Nyheter Idag.