Facebook noscript imageBackade i över 200 kommuner – ändå får SD fler styren
Hoppa till innehållet

Backade i över 200 kommuner – ändå får SD fler styren

Partisekreteraren Mattias Bäckström Johansson menar att SD:s mandat har blivit mer värda. Foto: Sverigedemokraterna.
Partisekreteraren Mattias Bäckström Johansson menar att SD:s mandat har blivit mer värda. Foto: Sverigedemokraterna.

Dagens Samhälles genomgång visar att SD backade i de flesta kommuner men ändå får plats i många fler kommunstyren. – Våra mandat har blivit mer värda, säger partisekreteraren Mattias Bäckström Johansson.

Sverigedemokraterna gick bakåt i 203 av landets 290 kommuner. Sammanlagt förlorade partiet 141 mandat i kommunfullmäktige, från 2 091 till 1 950.

Enligt Dagens Samhälles sammanställning satt SD i 33 kommunstyren under förra mandatperioden. Nu är partiet med i 55 styren, och i 50 kommuner pågår förhandlingarna fortfarande.

– Det är en positiv utveckling sett till att våra mandat har blivit mer värda. Tidigare har andra partier inte tagit dem i beaktande när de byggt styren. Det är glädjande att vi nu kommer in i förhandlingarna på ett annat sätt, säger SD:s partisekreterare Mattias Bäckström Johansson.

Läs Bulletin.

139 kr/mån.

  • Alla artiklar och granskningar
  • Ingen reklam
  • Brottskartan
  • Ingen bindningstid – avsluta när du vill
PrenumereraEtt år – 1 450 kr

Betala med kort eller Klarna.