Facebook noscript imageBard i storbråk om Federleys comeback
Bard i storbråk om Federleys comeback
Foto: Julia de Boer/The Next Web/CC BY 2.0/Thor Brødreskift/Nordiske Mediedager/CC BY 2.0/Faksimil X
Foto: Julia de Boer/The Next Web/CC BY 2.0/Thor Brødreskift/Nordiske Mediedager/CC BY 2.0/Faksimil X

Under helgen blev det storbråk på X om C-profilen Fredrick Federleys politiska comeback, där medieprofiler som Alexander Bard, Chang Frick och Nick Alinia kallade varandra för ”lögnare”, ”lynchmobbare”, ”kräk”, ”smuts” och ”nazistpysslingen”. Bard säger till Bulletin att hans motståndare är ”woke, fast de är högerwoke. Jättewoke, jätteoffer, jätteförnärmade”.

Den 28 mars meddelade Centerpartiet i Dalarna att den tidigare EU-parlamentarikern Fredrick Federley kandiderar inför valet 2026 till både kommunvalet i Gagnef och regionvalet i Dalarna, vilket SVT rapporterat om.

Federley lämnade alla politiska uppdrag 2020 efter att det blev känt att han levt tillsammans med en man som dömts för grova våldtäkter mot barn.

Nomineringen fick många på plattformen X att reagera. Sverigedemokraternas riksdagsledamot Jessica Stegrud skriver att ”Honom (Federley) kommer jag aldrig någonsin varken ta i hand eller möta i debatt”

”Antingen vill man förgöra pedofiler, eller så är man själv pedofil” skriver Youtubern Nick Alinia.

Då rycker medieprofilen Alexander Bard ut till vännen Federleys försvar. I ett inlägg på X skriver han att ”Federley är för fan inte pedofil” och kallar Alinia för ”äckliga jävla lögnare och lynchmobbare”.

”Har du hittat någon judisk transtant att spy din antisemitism och ditt HBT-hat på den här helgen också, så som du alltid gör” skriver Bard vidare.

Alinia kallar i sin tur Bard för ett ”fullständigt, genomvidrigt kräk”, anklagar honom för att försvara pedofiler och skriver att ”Bard kan dra åt helvete.”

Bard: ”Han är Cissi Wallin i drag”

Alexander Bard berättar för Bulletin att Nick Alinia vid ett tillfälle smög runt under ett tal på kristallnatten och ”mobbade någon judisk transtant” framför kameran.

– På kristallnatten. På den dagen, går han och mobbar en stackars gullig judisk transtant. Förstår du vilken jävla fucking sociopat den här killen är?

När det gäller Federleys nominering säger Bard att det handlar om ett demokratiskt val.

– Centerpartiet i Dalarna och i Gagnef kommun har bestämt att Fredrik Federley ska stå på deras lista. Om man inte vill rösta Fredrik Federley kan man rösta på någon annan, säger Bard.

– Att de sätter honom på listan kanske beror på att han inte är pedofil och aldrig har varit det. Han har däremot haft väldigt dålig karlsmak, men det har ju Jessica Stegrud också, fortsätter han, och kallar Alinia för ett ”barn-ragg som Jessica Stegrud har släpat runt på”.

Med det sistnämnda syftar Bard på uppgifter till Expressen i september förra året om att Stegrud och Alinia är ett par. Varken Stegrud eller Alinia har bekräftat uppgifterna.

Bard säger att Alinia och hans ”trollfölje” är vad Bard kallar för ”högerwoke”.

– De är woke, fast de är högerwoke. Jättewoke, jätteoffer, jätteförnärmade. Hela tiden offer, offer, offer.

– Han är bara höger-Cissi Wallin. Han är Cissi Wallin i drag.

”Varför är hon så jävla märkvärdig för?”

Vad tycker du om att Jessica Stegrud inte vill ta Federley i hand?

– Han har inte bett henne att ta honom i hand. Han ska vara med i kommunalvalet och landstingsvalet i Dalarna. Vad skulle hon göra där? Varför är hon så jävla märkvärdig för?

– Federley är inte pedofil. Det vet alla om att han inte är. Varför spelar de på det? Det är homofobi för mig, att alla homosexuella skulle vara pedofiler. Det är sånt där medeltida skitsnack, säger Bard och fortsätter:

– Jessica kan vara toppen. Vi är överens om mycket. Det är bara roligt. Men det här är hennes sämsta sida, jag tycker att det är oskönt.

Han vill även inskärpa att pedofili inte fungerar som en smittsam sjukdom.

– Pedofili är ett extremt grovt brott. Det är den som utför brottet som är pedofilen. Andra människor blir det inte för att de har sagt hej till någon som är pedofil. De blir inte pedofiler. Det smittar inte.

Chang Frick: ”Nick är för dum för att fatta”

Medieprofilen Chang Frick har tidigare varit i flera konflikter med Alinia, bland annat vittnade han mot Alinia då den sistnämnda stämde poddaren Bianca Meyer för att hennes poddkollega Jonatan Unge kallat Alinia för ”nazistpyssling” i en uppmärksammad förtalsrättegång.

Läs även: Frick vittnade i mål om ”nazistpyssling”.

Efter att ha försvarat Bard blir Frick indragen i bråket, och skriver bland annat ”Hur kan nazistpysslingen vara emot pedofili när han själv är barnet när han blir påknullad av någon som kunde vara hans egen mamma?”

– Nick vill farma likes och ryggdunk. Pedofilfrågan är jättebra därför att det finns ingen som öppet förespråkar det. Så det är verkligen att bara veva i luften och slå in öppna dörrar och få likes, säger Frick till Bulletin.

– Nick är för dum för att fatta min tweet. Han är för dum, han har inte hjärnceller till det. Och så blir han jättearg och ska börja veva om det. Han dummar ner saker. Han är ju inte begåvad killen. Och sen ska han kalla folk för massa elaka saker.

Frick menar även att Alinia uppvisar en dubbelmoral, då han tidigare var kritisk till rapporteringen om hans eget påstådda förhållande med Stegrud.

– Om Nicks egen linje hade gällt, om man inte ska granska makthavares privata relationer, då hade vi aldrig fått reda på det här med Federley, säger Frick.

Varför tror du att du och Nick hamnar i bråk?

– Om du inte själv vill bli kallad fula saker, kalla inte andra för det. Det är ganska enkelt. Hade han haft ett lite rimligare tonläge, då hade folk haft rimligare tonläge mot honom, säger Frick, som även framhåller Bards historia av att ställa sig mot pågående drev.

– När det var MeToo och alla jagade Virtanen, då var Bard en av, eller kanske den enda som tvärtom stod och skällde tillbaka, säger han och fortsätter:

– Och sen i efterhand fick folk lugna ner sig lite med MeToo. Efter Benny Fredriksson tog livet av sig och sådana grejer. Så Bard hade ju någonstans en poäng i det, rent principiellt, säger Frick.

Vad tycker du om Federley själv?

– Han har varit EU-politiker. Han har varit på rikspolitik på väldigt hög nivå. Hur kan man lita på hans omdöme? Det blir väldigt svårt.

– De som i första hand borde ställa de här frågorna, det är inte du eller jag eller folk på Twitter. Det är väl folk i Centerpartiet, tillägger Frick.

Bulletin har sökt Nick Alinia, som avböjer att svara på frågor.

Samuel Fornäs

Ekonomireporter.

samuel.fornas@bulletin.nu