Facebook noscript imageBebis överlevde fall på 50 meter i Alperna
Bebis överlevde fall på 50 meter i Alperna
Ett spädbarn överlevde ett fall på 50 meter i österrikiska Alperna. Arkivbild. Foto: Matthias Schrader/AP/TT
Ett spädbarn överlevde ett fall på 50 meter i österrikiska Alperna. Arkivbild. Foto: Matthias Schrader/AP/TT

Ett 10 veckor gammalt spädbarn har överlevt ett fall på cirka femtio meter i österrikiska Alperna, rapporterar radiokanalen Tyrol ORF.

Föräldrarna var på vandring i Fiss i Tyrolen med sin bebis i en barnvagn när vagnen började rulla utför berget. Den slog runt flera gånger och bebisen kastades ur och hamnade på en äng.

Fiss räddningstjänst befann sig i närheten och kunde snabbt ge första hjälpen innan pojken fördes till sjukhus. Senare meddelade sjukhuset i Innsbruck att pojkens skador inte är livshotande och att han kommer att återhämta sig.

Polisen utreder händelsen, men föräldrarna har inte kunnat höras eftersom de befunnit sig i chock. Enligt preliminära uppgifter försökte mamman öppna en grind när vagnen började rulla.

Händelsen utreds som vårdslöshet mot minderårig. Man undersöker också om barnvagnen hade fungerande bromsar.

TT Nyheter