
Sandvikens kommunala arenabolag bokförde nöjesresor som konferenser och lät skattebetalarna stå för notan på 250 000 kronor. Trots avslöjandet sitter vd:n kvar, men flera i styrelsen har avgått, skriver Expressen.
Göransson Arena AB, som ägs av Sandvikens kommun, bokförde lyxresor som konferenser trots att personalen ”inte jobbade något alls”. Det skriver Expressen, som rapporterar om Arbetarbladets granskning av bolagets kontoplan och offentliga handlingar.
”Försöker få det att se ut som att vi jobbar”
För att klassas som konferens måste dagarna innehålla minst sex timmars arbete. Men enligt Expressen har personalen istället deltagit i två skidresor till fjällen samt en sommarkonferens på herrgård, med program som innehöll främst nöjesaktiviteter som restaurangbesök, lekar och spa. Den totala kostnaden för de tre resorna uppgick till 250 000 kronor.
– Jag vet inte hur de kommunicerar utåt, om de försöker få det att se ut som att vi jobbar, men vi åkte skidor, åt mat och drack alkohol, säger en person som deltog i resorna till Arbetarbladet.
Politisk kris efter avslöjandet
Bolagets vd Fredrik Granting har duckat intervjuförfrågningar och hänvisat till styrelseordförande Mikael Berg (S). Efter en förtroendeomröstning för vd:n, som han vann med knapp marginal, har flera styrelsemedlemmar inklusive Berg valt att avgå, skriver Expressen.
Enligt Skatteverkets regelverk ska denna typ av personalresor, som huvudsakligen består av nöje och avkoppling, förmånsbeskattas för varje anställd.