
Den brittiske 18-åringen Marcus Fakana döms till ett års fängelse i Dubai efter att ha haft sex med en 17-årig tjej när han semestrade i landet. Fakanas advokat uppmanar nu till en bojkott av landet och riktar hård kritik mot Storbritanniens regering.
Domen mot Fakana, en 18-årig man från Tottenham i norra London, meddelades på onsdagen. Påföljden blir ett år bakom lås och bom i ett fängelse i Dubai som Fakanas juridiska representanter hävdar är ”ökänt för människorättskränkningar och tortyr”, rapporterar The Independent.
Det var när Marcus Fakana semestrade i Dubai tillsammans med sina föräldrar som han inledde en romans med den 17-åriga tjejen, som bodde på samma hotell.
När tjejens mor fick reda på förhållandet anmälde hon Fakana till polisen i Dubai och 18-åringen blev sedermera gripen.
Vädjat till emiren
Efter händelsen har 18-åringens familj vädjat direkt till Dubais ledande regent, emiren Mohammed bin Rashid Al Maktoum, om att bespara Fakana ett fängelsestraff för att ha haft sex med den knappt yngre tjejen – en handling som hade varit fullt laglig i Storbritannien.
Fakanas juridiska representant Radha Stirling, från organisationen Detained in Dubai, kallar domen för ”helt förkastlig” och säger att hennes klient kommer att överklaga.
– Han hoppades desperat på att få komma hem den här veckan, men felhantering från åklagarsidan i fallets första skeden innebar att det inte behandlades som ett mindre brott vilket det borde ha gjort, säger Stirling i ett uttalande.
Kritiken: ”Ingen svår uppgift”
Hon uppmanar nu till en bojkott av nationen och anser att semesterfirare bör åka någon annanstans tills dess att hennes klient är fri. Vidare riktar hon hård kritik mot den brittiska regeringen och premiärminister Keir Starmer, som tillbringade helgen i Gulfstaten.
– Storbritannien har prioriterat handelsavtal framför människors liv. Detta är verkligen avskyvärt. [Utrikesminister] David Lammy och Keir Starmer har svikit Marcus, säger hon.
– Detta är en skam för Storbritannien. Labour-regeringen borde skämmas över att de inte har säkrat friheten för en tonårig turist. Det var ingen svår uppgift.
”Överväldigad” av stödet
Fakana hävdar att han inte kände till att tjejen, som också är från London och som nu har fyllt 18, var några månader yngre än honom när de först träffades. Enligt Förenade Arabemiratens lag klassificeras tjejen som minderårig och hennes mor, som räknas som vårdnadshavare, gjorde anmälan.
I Dubai har sex utanför äktenskapet nyligen blivit lagligt för turister. Landet har emellertid fortfarande ett strikt islamiskt rättssystem på plats.
Fakana säger sig ha varit ”överväldigad” av stödet han fått i Storbritannien. För Detained in Dubai har han tidigare berättat följande om semesterromansen:
– Vi hade en underbar tid tillsammans. Vi gillade verkligen varandra men hon var hemlighetsfull med sin familj eftersom de var stränga. Mina föräldrar kände till vår relation men hon kunde inte berätta för sina.
Startat insamling
18-åringen familj har startat en insamling på GoFundMe för att täcka Fakanas rättegångskostnader. De förklarar att de åkte till Förenade Arabemiraten för att fira faderns födelsedag.
Fakana och hans familj har vädjat till utrikesminister David Lammy, deras parlamentsledamot i Tottenham, att ingripa i fallet. Det brittiska utrikesdepartementet har meddelat att de står i kontakt med familjen.