Facebook noscript imageBrittisk kvinna väljer assisterat självmord i sorg över sonens död
Brittisk kvinna väljer assisterat självmord i sorg över sonens död
Wendy Duffy planerar att genomgå assisterat självmord idag, fredag. Foto: Facebook
Wendy Duffy planerar att genomgå assisterat självmord idag, fredag. Foto: Facebook

En fullt frisk brittisk kvinna har rest till den schweiziska kliniken Pegasos för att genomgå assisterat självmord efter flera års sorg över sitt förlorade barn.

Wendy Duffy, 56 år, har bestämt sig för att avsluta sitt liv. Nyheten har rapporterats i flera brittiska medier och har väckt nytt liv i debatten om assisterat självmord i Storbritannien, där ett lagförslag om assisterat självmord lades fram i underhuset 2024, men förslaget har sedan dess inte gått vidare till beslut. Enligt uppgift stödjer två tredjedelar av britterna förslaget, som dock skulle kräva att den som sökte assisterat självmord led av en obotlig sjukdom.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.