Facebook noscript imageBrittisk public service-medarbetare ville bränna judar ”som Hitler”
Utrikes
låsaBrittisk public service-medarbetare ville bränna judar ”som Hitler”
Extreme medarbetaren Samer Elzaenen på BBC Arabic. Foto: BBC Arabic
Extreme medarbetaren Samer Elzaenen på BBC Arabic. Foto: BBC Arabic

Telegraph avslöjar att en journalist som rapporterat om Gaza för BBC Arabic har uppmanat till folkmord på judar. BBC är inte det enda public service-bolag som brottas med extrema medarbetare. Bulletin har tidigare rapporterat om hur även Sveriges Radio haft liknande problem.

En journalist som regelbundet rapporterat från Gaza för BBC har uppmanat till att judar ska brännas ”som Hitler gjorde”. Samer Elzaenen har medverkat i mer än ett dussin inslag på BBC Arabic sedan den muslimska terrororganisationen Hamas attack mot Israel den 7 oktober, rapporterar Telegraph.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.