Brittiska demonstranter: ”Keir Starmer är en förrädare”

Tusentals demonstranter samlades i Crowborough för att protestera mot att asylsökande placeras i en tidigare arméförläggning i staden. Foto: BBC via X, Jordan Pettitt/Pool Photo via AP/TT
Tusentals demonstranter samlades i den brittiska staden Crowborough för att protestera mot att över 500 asylsökande män ska inhysas i en tidigare arméförläggning. Demonstranter skanderade ”Keir Starmer är en förrädare” och marscherade genom staden i den hittills största protesten sedan 27 asylsökande fördes dit under natten till torsdag.
Demonstranterna samlades vid grindarna till den tidigare arméförläggningen i East Sussex vid tiotiden på söndagsmorgonen innan de marscherade in till stadens centrum, rapporterar Daily Mail.