Facebook noscript imageC-toppen lämnar riksdagen: Vill ”höja kravbilden mot politiken”
C-toppen lämnar riksdagen: Vill ”höja kravbilden mot politiken”
Helena Lindahl (C) har representerat Västerbotten i riksdagen sedan 2009 och suttit i flera utskott. Foto: Johan Nilsson/TT
Helena Lindahl (C) har representerat Västerbotten i riksdagen sedan 2009 och suttit i flera utskott. Foto: Johan Nilsson/TT

Riksdagsledamoten Helena Lindahl från Centerpartiet meddelar att hon lämnar riksdagen efter nästan 16 år. Efter att ha funderat mycket och länge är Lindahl nu övertygad om att hon vill engagera sig i att ”höja kravbilden på politiken”. Det säger hon i en kommentar till Bulletin.

Lindahl meddelar att hon inte kandiderar igen efter nästan 16 år i riksdagen. I ett Facebook-inlägg skriver C-toppen att beslutet kommer efter grundlig reflektion.

”Att vara riksdagspolitiker och representera sina väljare är en ynnest och ett hedersuppdrag – men man ska inte göra det hela livet”, skriver C-ledamoten.

Ledamoten uttrycker stolthet över Centerpartiets starka resultat i Västerbotten, där partiet överträffat riksresultatet de tre senaste valen. Hennes personkryss har också ökat markant.

”Det mest givande har varit att - tillsammans med vanligt folk opinionsbilda och driva landsbygdsfrågor via sociala medier”, skriver hon.

Därför avgår C-toppen

Anledningen till avgången är att hon vill utforska andra sätt att arbeta med sina hjärtefrågor inom landsbygd och gröna näringar.

”Jag älskar företagande, i synnerhet de gröna näringarnas skog- och jordbruk, och landsbygden och har absolut avsikt att försöka hitta ett sätt att fortsätta jobba med dessa frågor i någon form”, skriver Lindahl på Facebook.

Hon menar att förutsättningarna att göra verklig skillnad kanske är större ”ute i den riktiga verkligheten” än i riksdagen.

Lindahl: Politiker behandlas för snällt

I sitt inlägg är Lindahl kritisk mot att omgivningen är ”för snäll mot politiker”. När Bulletin ställer frågan vad exakt hon menar, svarar hon:

”Det jag menar är att jag tycker att landsbygden och de gröna näringarna kan och borde ställa högre krav på oss politiker. Landsbygdens gröna näringar, förnybara råvaror, industri och livsmedelsproduktion är inte ett särintresse och förtjänar att ta större plats” och fortsätter:

”Det tycker jag att man ska kräva på ett tydligare sätt och det är någonting åt det hållet jag vill arbeta med efter politiken.”

På frågan om partiets ledarskifte till Anna-Karin Hatt har haft någon påverkan på Lindahls beslut avfärdar hon detta.

”Mitt beslut har inte att göra med någon annan än mig själv och vad jag tror är rätt för mig. Jag har funderat på hur jag ska göra ganska länge och med tiden blivit mer övertygad om att jag själv borde engagera mig i att höja kravbilden mot politiken”, skriver hon i en kommentar till Bulletin.

Lindahl uppmanar kommande generationer riksdagsledamöter att våga ”staka ut en egen riktning” och visa mer mod än ängslighet. Hon är känd som ”C-rebellen” som röstade nej till Stefan Löfven som statsminister 2019, skriver Expressen.

Lindahl kommer att sitta kvar som riksdagsledamot resten av mandatperioden.

Cecilia Aspegren

Journalist.