Chang Frick bakom fejkade valaffischerna: ”Ingen minns en fegis”

Högerdebattören och mediaprofilen Chang Frick bekräftar för Bulletin att han ligger bakom de falska valaffischer som spridits i Upplands-Bro och Uppsala. – Det var länge sen jag var skurken i media, så det känns lite uppfriskande, säger han till Bulletin.
Under helgen upptäckte flera partier falska valaffischer i Upplands-Bro och Uppsala. Miljöpartiets gruppledare Sara Ridderstedt hittade på söndagen en förfalskad affisch med språkröret Amanda Lind, försedd med partiets logga och texten ”Även fåglar ska ha någonstans att bo”. Partiet valde att polisanmäla händelsen, skriver Expressen.
Ville ”krydda till” valrörelsen
Expressen var först med att rapportera att Chang Frick ligger bakom affischerna, vilket han nu även bekräftar för Bulletin. Enligt honom själv rör det sig om ett hundratal planscher som satts upp i Upplands-Bro och Uppsala, och som drabbat samtliga partier.
– Valrörelsen har varit tråkig. Den handlar bara om det politiska spelet, inte om politik och vad man vill med Sverige. Så då tänkte jag att vi kan krydda till det lite, säger Frick till Bulletin.
En av affischerna, riktad mot Centerpartiet, bär texten ”Ingen älskar barn som vi” tillsammans med en bild som anspelar på tidigare skandaler kring partiet. Frick förklarar för Bulletin hur han resonerat kring valet av budskap till just C.
– Jag har funderat på varje parti: vad är en elak nidbild av varje parti? Centern har blivit mycket det om man kollar bland kritiker, för att det varit lite olika skandaler. Hade SD haft fler sådana figurer hade nog SD fått en släng av sleven också, säger han.
Flera partier har reagerat kraftigt. Vänsterpartiet har polisanmält en affisch som avbildar partiledaren Nooshi Dadgostar, medan Socialdemokraterna fått en affisch med en dömd brottsling framställd som ”ny granne” i området. Oppositionsrådet Camilla Janson säger till Expressen att affischen är ett försök att vilseleda väljare.
– Det är en falsk affisch med falskt budskap. Det är ingenting som vi står för, säger hon.
Frick själv ångrar ingenting.
– Man ska aldrig ångra någonting. Man ångrar mer det man inte gjorde än det man faktiskt gjorde. Och ingen minns en fegis, säger han till Bulletin.