
Efter olyckan i Jetline väntar nu en rättegång som sträcker sig över tre veckor i november och december. En dom väntas först i början av nästa år, meddelar åklagaren, enligt Mitt i Stockholm.
Åklagaren Christer B Jarlås, som leder utredningen kring olyckan i berg- och dalbanan Jetline på Gröna Lund, har nu fastställt tidsramen för rättegången. Enligt åklagaren kommer förhandlingarna att vara utspridda under tre veckor i slutet av 2025, med dom först i början av nästa år.
Miljonbelopp i företagsböter
Tre företag – där Gröna Lund är ett av dem – står åtalade för grovt vållande till annans död, grovt vållande till kroppsskada och framkallande av fara för annan efter olyckan som inträffade i juni 2023. Nöjesparken krävs dessutom på 18 miljoner kronor i företagsböter.
Olyckan inträffade den 25 juni 2023 när en bärarm på undersidan av en åkvagn i Jetline brast. Följden blev att tre passagerare föll ur vagnen, varav en person omkom.
Samtliga företag nekar
Inget åtal mot fysiska personer har väckts i samband med utredningen. De tre åtalade företagen har samtliga nekat till anklagelserna.
Efter olyckan har Jetline stängts permanent och kommer att rivas. Den 40 år gamla berg- och dalbanan var en av Gröna Lunds mest välbesökta attraktioner.