
En kvinna som varit ansiktet utåt för en hjälporganisation i Skåne döms till 18 månaders fängelse för grov trolöshet mot huvudman och bedrägeri. Hon ska ha använt organisationens pengar för privata inköp och lurat till sig totalt 800 000 kronor, rapporterar TV4 med hänvisning till Helsingborgs Dagblad.
Efter närmare två års utredning föll domen i Helsingborgs tingsrätt på torsdagen. Straffet blev ett år och sex månaders fängelse för kvinnan som i över tio års tid haft en central roll i organisationen.
För snart två år sedan började företrädare för hjälporganisationen i nordvästra Skåne misstänka att någon gjort privata inköp för organisationens pengar. Misstankarna riktades mot kvinnan som arbetade med att hjälpa brottsutsatta till en tryggare tillvaro.
Lurade kyrkan på pengar
Utöver de 675 000 kronor hon tog från organisationens konto lurade kvinnan även en kyrklig rörelse på 125 000 kronor. Hon fick dem att tro att de ingick ett samarbetsavtal med hjälporganisationen, men förde istället över pengarna till sitt privata konto.
För att dölja sina spår skapade kvinnan falska kvitton och förfalskade flera personers namnteckningar. Rätten bedömer att hennes agerande var både utstuderat och systematiskt.
Nekar till brott
I december 2024 åtalades kvinnan, misstänkt för att ha lurat till sig 800 000 kronor genom sin ställning i organisationen. Enligt genomgången av hennes ekonomi hade hon köpt allt från kläder och smycken till hundmat och leksaker för organisationens pengar.
Kvinnan, som hela tiden nekat till anklagelserna, måste nu betala tillbaka pengarna i form av skadestånd till både hjälporganisationen och kyrkan.