Facebook noscript imageDumpen-grundare krävs på nära 600 000 kronor efter skattefusk
Nyheter
Dumpen-grundare krävs på nära 600 000 kronor efter skattefusk
Genrebild. Enligt Skatteverket ska donationer till Dumpen ha använts för privata utgifter. Foto: Martina Holmberg/Janerik Henriksson/TT
Genrebild. Enligt Skatteverket ska donationer till Dumpen ha använts för privata utgifter. Foto: Martina Holmberg/Janerik Henriksson/TT

Pedofiljägarsajten Dumpens frontfigur Sara Nilsson har enligt Skatteverket oredovisade inkomster på över 700 000 kronor. Donationerna ska ha använts till privata utgifter som bil och körkort, rapporterar Aftonbladet.

Enligt uppgifter från Aftonbladet har Skatteverket granskat hur donationer till pedofiljägarsajten Dumpen har använts. Granskningen visar att sajtens grundare Sara Nilsson har oredovisade inkomster på 714 000 kronor under åren 2021 och 2022.

Donationer gick till privata utgifter

Pengarna som skänkts till verksamheten har enligt Skatteverket hamnat på Nilssons privata konto och använts till bland annat restaurangbesök, ett körkort för 12 300 kronor och inköp av bil. Även parkeringsböter ska ha betalats med donationerna.

”Av de kostnader som du tagit upp finns det flera poster som avser rent privata kostnader så som exempelvis kostnad för restaurangbesök, körkort, parkeringsböter, inköp av bil samt deposition för boende. Sådana kostnader är inte avdragsgilla”, skriver Skatteverkets utredare i beslutet.

Dumpen idag ett aktiebolag

Dumpen drivs numera som ett aktiebolag, där den andra frontfiguren Patrik Sjöberg har tagit ut 300 000 kronor i aktieutdelning. Skatteverkets skattejurist Pia Blank Thörnroos förklarar:

– Har du en verksamhet, som Dumpen eller en blogg, och folk börjar ge dig pengar, då är Skatteverkets uppfattning att du inte får pengar för att folk tycker synd om dig eller för att de gillar dig, utan du får det för din prestation och det ska du beskattas för, säger hon till Aftonbladet.

Nilssons stora skuldberg

Efter avdrag för egenavgifter ska Nilsson nu taxeras för 577 500 kronor. Eftersom inkomsterna inte deklarerats tillkommer ett skattetillägg på 27 402 kronor.

Enligt Aftonbladet har Nilsson i dagsläget skulder hos Kronofogden på 651 278 kronor, varav minst 13 126 kronor gäller obetalda parkeringsböter, trängselskatt och vägtrafikregisteravgift.

Nilsson: ”Inte Dumpens pengar”

I en kommentar till Aftonbladet förnekar Sara Nilsson att hon använt donationer till Dumpen för privata ändamål.

– Nej, så är det inte. Vissa av de saker som har donerats till mitt privata swishnummer är till exempel privata swishar, privata donationer till mig, säger hon till tidningen.

Om körkortet förklarar hon: ”De pengarna fick jag delvis från en person, som lån dessutom. De gick in på min Swish. Så det är inte Dumpens pengar som använts till det.”

Beslutet har hittills inte överklagats av Nilsson.

Läs mer:

Dumpen och Impulskollen utreds för utpressning

Begärde 5,4 miljoner för fejkterapi – hotade med Dumpen

Cecilia Aspegren

Journalist.