
Först gick han till attack med en köttbit, sedan återvände han för mer bråk. En 75-årig man i Bengtsfors verkar ha svårt att acceptera att han är portad från den lokala matbutiken.
En äldre man misshandlade på tisdagen en butiksanställd i Bengtsfors i Dalsland med en köttbit. På onsdagen återvände han – och blev våldsam igen.
Mannen greps misstänkt för misshandel och våldsamt motstånd, skriver polisen på sin hemsida.
Mannen, som är i 75-årsåldern och som sedan tidigare är portad från matbutiken, dök på tisdagen upp och betedde sig aggressivt. När han vägrade lämna butiken larmade en kvinnlig anställd polisen, varpå mannen ska ha misshandlat kvinnan med en köttbit, skriver Dalslänningen.
På onsdagsförmiddagen larmades polisen på nytt till butiken sedan mannen återvänt och betett sig aggressivt. Enligt polisen ska mannen ha stulit varor och uppträtt våldsamt mot både personal och polis sedan han blivit påkommen.