
Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson hade kallat till pressträff vid lunchtid på onsdagen för att ge förslag på finansiering av svenska försvaret. Efter Northvolts konkursbesked är pressträffen inställd.
Socialdemokraternas Magdalena Andersson och Mikael Damberg hade kallat till pressträff i riksdagen klockan 13.30.
Nu har pressträffen ställts in med hänvisning till Northvolts konkursansökan som lämnades in tidigare under onsdagen vid Stockholms tingsrätt.
Magdalena Andersson har under onsdagsförmiddagen fått kritik efter att ett videoklipp med Andersson från en partiledardebatt i riksdagen 2022 – då hon var statsminister – har blivit viralt.
I klippet hyllar Andersson Northvolt och Miljöpartiet.
”Vi ser nu den våg av investeringar som sköljer över Sverige med batterifabriker i norr men också i Västsverige, fossilfri stålproduktion och grön gruvverksamhet. Det är helt fantastiskt.
Det hade inte sett ut så här om inte Miljöpartiet hade funnits i Sveriges riksdag och i Sveriges regering och drivit på. Det ska vi alla komma ihåg.
Näringslivet ser det här. Det är den kombination av piska och morötter som Miljöpartiet har drivit på med under alla de år som Miljöpartiet har suttit i Sveriges riksdag som gör att vi nu ser den här vågen av investeringar runt om i hela Sverige. För det får inte Miljöpartiet det välförtjänta tack som de är värda”, säger Magdalena Andersson i klippet.