Egyptisk programledare döms till hängning

Den egyptiska programledaren Sarah Khalifa har dömts till döden tillsammans med elva andra personer efter en omfattande rättegång om tillverkning och smuggling av narkotika.
En domstol i Kairo har dömt den egyptiska tv-profilen Sarah Khalifa till döden genom hängning, tillsammans med elva andra personer. Enligt egyptiska medier ska gruppen ha byggt upp ett smugglingsnätverk för att importera kemikalier från utlandet och tillverka syntetiska droger. I utredningen beslagtogs omkring 750 kilo narkotika, samt olicensierade vapen och ammunition.
39-åriga Khalifa är känd som programledare för Mission Impossible, ett tv-program om brott och säkerhet, och har miljontals följare i sociala medier. Hon greps i april förra året och har genomgående nekat till anklagelserna.
Domen fastställdes efter att domstolen rådfrågat Egyptens stormufti, ett obligatoriskt steg i dödsdomsärenden enligt egyptisk lag. Nio av de medåtalade dömdes till livstids fängelse, medan sju frikändes. Domen mot Khalifa kan komma att överklagas.