I en motion till riksdagen kräver Jamal El-Haj, tidigare socialdemokrat och numera politisk vilde, att den israeliska ”ockupationen” och”bosättarpolitiken” måste upphöra. Men han stannar inte där.
El-Haj föreslår att Sverige genom FN och EU ska driva på för att all ockupation upphör och att Jerusalem ska vara huvudstad i en enstatslösning.
I motionen skriver El-Haj att en tvåstatslösning har gjorts orealistisk av israelisk bosättarpolitik. Och att endast genom en gemensam demokratisk stat, där alla invånare åtnjuter lika rättigheter oavsett etnisk eller religiös bakgrund, kan långsiktig fred uppnås.
Förslaget står i kontrast till El-Hajs tidigare ståndpunkter. När han fortfarande var socialdemokrat skrev han tillsammans med sju partikamrater en motion 2022 där tvåstatslösningen presenterades som den enda vägen framåt.
Kritiserades för Hamas-kopplingar
El-Haj lämnade Socialdemokraterna i februari 2024 efter att Bulletin avslöjat hans kopplingar till företrädare för terrororganisationen Hamas. Han hade deltagit i och varit med och planerat en palestinsk konferens i Malmö 2023 tillsammans med Hamas-ledaren Amin Abu Rashid. Konferensen har beskrivits av experter och även den palestinska ambassadören i Sverige som en Hamaskonferens.
Under en partiledardebatt i riksdagen försvarade dåvarande partiledaren Magdalena Andersson El-Haj med gråten i rösten och sade att han ägnat sitt politiska liv åt att bekämpa Hamas. I debatten kom hon av misstag att kalla honom Jamal El-Hamas.
Jamal El-Haj siktar på att behålla sin riksdagsplats i valet 2026 med nya partiet Enhetslistan.
