Facebook noscript imageElev orkade inte gå på lektion – tände eld på skolan
Nyheter
Elev orkade inte gå på lektion – tände eld på skolan
I Malmö fick en skolelev nog av lektionerna och tände eld på tre toaletter. Foto: Fredrik Sandberg/TT
I Malmö fick en skolelev nog av lektionerna och tände eld på tre toaletter. Foto: Fredrik Sandberg/TT

En gymnasieelev i Malmö filmade när hon anlade bränder på flera skoltoaletter för att orsaka utrymning. Nu döms den unga kvinnan till skyddstillsyn och tre månaders fängelse, rapporterar Sydsvenskan.

Den unga kvinnan hade tröttnat på skoldagen och bestämde sig för att tända eld på tre olika skoltoaletter. Händelsen inträffade den 4 april förra året och resulterade i en omfattande utrymning av skolan, rapporterar Sydsvenskan.

Flera lärare tvingades ta sig ut genom fönster när svart rök fyllde korridorerna. Konsekvenserna blev stora – skolan tvingades stänga och övergå till distansundervisning.

Filmade sitt eget brott

Eleven fångades på övervakningskameror när hon gick in på toaletterna. Enligt Sydsvenskan filmade hon dessutom sig själv när hon tände eld på papper i handdukshållarna och pappershållarna.

– Det var en rolig grej, säger kvinnan till tidningen.

Efter utrymningen ska hon ha spelat in en video där hon skrattande pekade på sig själv och sa: ”Hela skolan är ute på grund av vem? Tänk på det.”

Polisen varnar för skolbränder

De materiella skadorna uppgick till över 2,7 miljoner kronor. Polisen Dan Granvik varnar enligt Sydsvenskan för en oroväckande trend där unga anlägger bränder på skoltoaletter.

– Det är en otäck trend bland ungdomar där man försöker få ledigt i skolan eller undvika prov. De förstår inte riktigt vidden och farligheten i vad de gör, säger han till tidningen.

Tingsrätten dömde kvinnan till skyddstillsyn med behandlingskrav samt tre månaders fängelse. Hon ska även betala 20 000 kronor i skadestånd till en lärare som andades in rök. Eleven är nu tillbaka i skolan och uppges fokusera på studierna.

Cecilia Aspegren

Journalist.