En person delgiven misstanke efter mordet på Einár

Rapparen Nils ”Einár” Grönberg mördades utanför sin lägenhet i Hammarby Sjöstad i oktober 2021. Foto: Karin Wesslén/TT (arkivbild)
En person är skäligen misstänkt för inblandning i mordet på rapparen Einár. Personen har tilldelats en försvarsadvokat och förhörts men sitter inte häktad.
En person har delgivits misstanke om brott i målet gällande mordet på gangsterrapparen Nils ”Einár” Grönberg i oktober förra året, rapporterar SR:s P3 Krim.
Åklagaren Marina Chirakova bekräftar för P3 Krim att den misstänkte personen har blivit tilldelad försvarare och även blivit hörd i ärendet. Hon vill inte kommentera på vilket sätt personen medverkat i brottet.
– Vad personen sagt och hur personen ställer sig till misstanken kommenterar jag inte, säger Chirakova.
Personen är skäligen misstänkt och sitter inte häktad då bevisningen i nuläget är för svag för att sätta in tvångsmedel.