Facebook noscript imageEricsson-aktien rasar efter tullsmäll och valutaförluster
Ericsson-aktien rasar efter tullsmäll och valutaförluster
Ericssons vd Börje Ekholm intervjuas på huvudkontoret i Kista. Foto: Oscar Olsson/TT
Ericssons vd Börje Ekholm intervjuas på huvudkontoret i Kista. Foto: Oscar Olsson/TT

Trumptullar och en stark krona slår hårt mot Ericsson som tappar nästan 4 procent på börsen. Samtidigt stiger Stockholmsbörsen svagt i rapportintensiv handel där teknikbolaget Addtech lyfter kraftigt.

Ericsson-aktien sjönk nästan 4 procent på Stockholmsbörsen efter att telekomjätten redovisat hur Trumptullar och en stark krona pressar marginalerna i andra kvartalet.

Valutasmällen under kvartalet summeras till minus 4,7 miljarder kronor. Ericsson har liten försäljning i Sverige men stora kostnader i kronor eftersom mycket forskning och utveckling sker här med cirka 14 000 anställda.

– Vi får ganska stora effekter ganska snabbt när valutan svänger, säger vd Börje Ekholm.

Tullar äter upp marginaler

Trumptullarna äter samtidigt upp ungefär 1 procentenhet av Ericssons bruttomarginal, ungefär som företaget varnade för i april.

– Det stora är den osäkerhet som vi har sett. Vad kommer utfallet att bli av förhandlingarna? Det gör att det blir helt enkelt lite osäkerhet, säger Ekholm.

Trots problemen levererar Ericsson organisk tillväxt på 2 procent och en vinst som blev högre än väntat. Ekholm kallar kvartalet ”solitt” och flaggar för fortsatta effektiviseringsåtgärder efter att personalstyrkan globalt minskat med 6 000 anställda på senare år.

Börsen stiger trots Ericsson-tapp

Stockholmsbörsen steg ändå svagt i den inledande handeln med OMXS-index upp 0,3 procent i rapportintensiv handel. Ericsson hamnade i botten på OMXS30-listan.

I motsatt riktning gick teknikhandelsföretaget Addtech som lyfter 6,4 procent efter morgonens delårsrapport. E-handelsbolaget Nelly var morgonens rapportrusare med en uppgång på drygt 26 procent efter kraftigt vinstlyft.

Volvo Cars steg 1,2 procent trots att biltillverkaren i går kväll meddelade en nedskrivning på 11,4 miljarder kronor i samband med importtullar och lanseringsförseningar.

fakta

Ericssons kvartalsrapport i korthet

Telekomtillverkaren Ericsson redovisar ett justerat rörelseresultat (ebit) på lite drygt 7 miljarder kronor för årets andra kvartal. Det kan jämföras med förlusten på 11,9 miljarder under motsvarande kvartal ett år tidigare – då Ericsson tog en jättenedskrivning.

Vinsten under årets andra kvartal var högre än väntat. Analytiker hade i snitt räknar med 6,6 miljarder, enligt en sammanställning av prognoser gjord av Bloomberg.

Nettoförsäljningen föll 6 procent till 56,1 miljarder kronor, ned från 59,8 miljarder under andra kvartalet i fjol. Det var en större nedgång än väntat. Snittprognosen låg på 59,3 miljarder. En stor andel av försäljningsmissen förklaras av valutaeffekter.