Facebook noscript imageExpert: Lösa skruvar kan ha orsakat vindkraftverksolyckan i Härjedalen
Nyheter
Expert: Lösa skruvar kan ha orsakat vindkraftverksolyckan i Härjedalen
Vindkraftsexperten Anders Wickström menar att utmattade skruvförband kan ha orsakat kollapsen av vindkraftverket i Härjedalen. Foto: Lars Pehrson/SvD/TT/RISE
Vindkraftsexperten Anders Wickström menar att utmattade skruvförband kan ha orsakat kollapsen av vindkraftverket i Härjedalen. Foto: Lars Pehrson/SvD/TT/RISE

Ett vindkraftverk kollapsade i helgen i Härjedalen. Nu pekar en expert från forskningsinstitutet RISE på att bristfälligt åtdragna skruvar kan ligga bakom haveriet.

Vindstyrkan ej orsaken

Vindstyrkan borde inte ha orsakat haveriet, menar Anders Wickström, expert på vindkraftverk vid forskningsinstitutet RISE. Konstruktionerna är byggda för att klara betydligt tuffare förhållanden.

– Det var ju inga extremvindar, de är ju dimensionerade för att klara vindar på 60-70 meter per sekund. Och det var det ju inte vid det här tillfället, utan utmattning är en troligare orsak, säger Wickström till Sveriges Radio.

Tidigare haveri pekar på liknande orsak

Wickström drar paralleller till en liknande incident i Lemnhults vindkraftpark 2015. Den efterföljande haveriutredningen, där vindkraftverksexperten deltog, visade på brister i skruvförbanden.

– Då kom vi fram till att ett skruvförband inte var tillräckligt väl åtdraget. Ett sånt torn har ju kanske mellan 600 till 1000 skruvar, och sen har vi omkring 5000 vindkraftverk i Sverige, förklarar han.

Omfattande kontrollbehov

Med miljontals skruvar i Sveriges samlade vindkraftspark finns risk för mänskliga fel eller materialbrister.

– Det är 3 miljoner skruvar som ska dras helt korrekt. Det är klart att någonstans har man kanske missat eller slarvat, eller att det är någon skruv som det är fel på, konstaterar Wickström.

Cecilia Aspegren

Journalist.