
Donald Trumps nya 25-procentiga tullar på importerade bilar kommer att påverka Volvo Cars när de träder i kraft den 2 april.
Volvo tillverkar flera modeller i Göteborg som exporteras till USA. XC90, som är en av de mest sålda Volvomodellerna på den amerikanska marknaden, produceras i Sverige och påverkas direkt av tullhöjningen. Även elbilen EX30, vars produktion nyligen flyttades från Kina till Belgien kommer nu att beläggas med amerikanska importavgifter.
Begränsad USA-tillverkning
Volvo har en fabrik i USA som producerar den nya EX90-modellen, men den har ännu inte blivit en storsäljare. Detta innebär att en betydande del av Volvos försäljning i USA kommer att påverkas av tullarna.
Osäker ekonomisk effekt
”Volvo Cars följer utvecklingen på olika marknader, inklusive USA. Vi följer gällande regelverk och betalar nödvändiga tullar på alla importerade fordon och delar som krävs enligt lag. Detta är standardpraxis och vad vi gör på alla marknader där vi är verksamma. Vi tittar just nu närmare på effekterna av de förändringar som aviserats av den amerikanska regeringen. Det är dock för tidigt att kommentera vidare i det här skedet”, skriver Volvo Cars i en kommentar till Carup.