Fem döda i skjutning på turisttorg i Krakow

Minst fem personer har dödats och fler än tio skadats i en skottlossning på ett av Polens mest välbesökta turisttorg. En beväpnad man öppnade eld mot människor i centrala Krakow på lördagen. Polis sköt gärningsmannen som fördes till sjukhus. Polisen utreder nu bakgrunden till dådet.
Skottlossningen inträffade strax efter klockan 15 på lördagen vid Stora torget (Rynek Główny) i närheten av gatan Sławkowska. Enligt polisen kom rapporter om att en bil körde in på torget samtidigt som skott avlossades mot människor i området.
Enligt nyhetsbyrån Reuters öppnade gärningsmannen eld mot personer som befann sig på torget. Även poliser ska finnas bland de skadade. Polis ingrep mot skytten och sköt honom i samband med konfrontationen. Han fördes därefter till sjukhus.
Polens premiärminister Donald Tusk uppgav att han informerats om händelsen och att polisen arbetar med att utreda både bakgrunden och omständigheterna kring attacken.
Även räddningstjänsten och flera ambulanser skickades till platsen. Krakows kommunledning gick ut med en uppmaning till människor att hålla sig borta från området medan räddningsinsatsen pågick.
Populärt turistmål
Stora torget är ett av Krakows främsta landmärken och ett av Europas största medeltida torg. Området är ett populärt turistmål med restauranger, kaféer och historiska byggnader och var vid tidpunkten för skjutningen ett välbesökt område.
Det är ännu oklart vad som låg bakom attacken och om gärningsmannen hade någon särskild måltavla. Något motiv har inte offentliggjorts.