
I sin konsumentskyddsrapport för 2025 slår Finansinspektionen nu larm om att banker erbjuder rabatterade bolåneräntor till kunder som flyttar sin tjänstepension. Myndigheten ser allvarligt på att kortsiktiga ekonomiska förmåner används vid långsiktiga pensionsbeslut.
För ett bolån på tre miljoner kronor innebär en rabatt på 0,1 procent en årlig besparing på 3 000 kronor. Samtidigt kan sådana incitament påverka pensionskapital som har större långsiktig betydelse för konsumenten, framgår av Finansinspektionens (FI) årliga konsumentskyddsrapport.
– Det finns en risk att den växande marknaden för flytt av tjänstepension skapar incitament för finansiella företag att rekommendera kunder att flytta av andra skäl än att den försäkrade ska få en bättre pension, varnar FI i rapporten.
Intressekonflikter vid pensionsflyttar
FI har observerat att banker erbjuder kunder 0,1 procents bolånerabatt för att flytta tjänstepensioner till specifika aktörer. Detta kan enligt myndigheten skapa problem för konsumenter.
”En kortsiktig ekonomisk förmån används som incitament för att påverka ett beslut som har långsiktiga konsekvenser för individens ekonomiska trygghet,” konstaterar FI i rapporten.
Myndigheten ifrågasätter om det är rimligt att tjänstepensioner kopplas till rabatter på andra finansiella tjänster och beskriver det som problematiskt med de intressekonflikter som kan uppstå.
Olika regelverk för olika pensionstyper
Pensionsmyndigheten har redan infört ett kopplingsförbud inom premiepensionssystemet. Detta förbud finns inte inom tjänstepensionen, där banker och finansbolag fortsatt kan erbjuda förmåner för flyttbeslut.
FI noterar i rapporten att det finns skillnader i hur olika pensionstyper regleras när det gäller denna typ av erbjudanden.
Tillsyn och granskning under 2025
FI planerar skärpt tillsyn och ökad dialog med branschen för att hantera situationen. Under 2025 kommer myndigheten genomföra en granskning av hur byten av tjänstepensioner påverkar konsumenter.
”Det är allvarligt eftersom det som ska styra flytt av tjänstepension är konsumentens behov”, understryker FI i rapporten.
Myndigheten påpekar att försäkringsprodukter som tjänstepension är av stor betydelse för individens ekonomiska trygghet, och att valet av produkter bör utgå från kundens behov snarare än kortsiktiga ekonomiska förmåner.