Facebook noscript imageFLASH: Frankrikes regering faller
Utrikes
FLASH: Frankrikes regering faller
Frankrikes premiärminister Michel Barnier. Michel Euler/AP/TT
Frankrikes premiärminister Michel Barnier. Michel Euler/AP/TT

Franska parlamentet har röstat ja till en misstroendeförklaring mot regeringen, rapporterar franska medier.

Oppositionen bad om misstroendeomröstningen efter det att premiärminister Michel Barnier tvingat igenom regeringens socialförsäkringsbudget utan omröstning i parlamentet.

Sammanlagt 331 ledamöter röstade för misstroendeförklaringen – minst 288 ja-röster krävdes för att den skulle gå igenom.

En stor majoritet röstade för misstroendeförklaringen. En absolut majoritet krävdes för att det skulle gå igenom.

Missnöjet med regeringen har varit stort på båda kanterna sedan Michel Barniers och ministrarnas tillträde för bara tre månader sedan. Men det som utlyste misstroendet är att Barnier tvingade igenom budgeten för socialförsäkringarna med en undantagsregel eftersom han inte kunde få tillräckligt stöd för den i parlamentet.

Det här är första gången sedan 1962 som en fransk regering faller i en misstroendeomröstning.

Vad som händer nu är oklart, men Macron kan åtminstone inte upplösa parlamentet och utlysa nyval, eftersom det enligt fransk lag inte har gått tillräckligt lång tid sedan det senaste parlamentsvalet i somras.

TT Nyheter