Facebook noscript imageFöreningar i Malmö: Vi pressas att hjälpa S
Nyheter
Föreningar i Malmö: Vi pressas att hjälpa S
Magdalena Andersson och Malmös KSO Katrin Stjernfeldt Jammeh tillsammans från första maj-firandet i Malmö i år. Foto: Johan Nilsson/TT
Magdalena Andersson och Malmös KSO Katrin Stjernfeldt Jammeh tillsammans från första maj-firandet i Malmö i år. Foto: Johan Nilsson/TT

Föreningen Flamman i Malmö arbetar för att hjälpa unga ut ur kriminalitet. Nu berättar föreningen att S-politiker i Malmö stoppat bidragen till föreningen efter att de vägrat att hjälpa partiet med valkampanjande. – Det har förväntats och uttryckts på olika sätt i decennier att Flamman ska vara en slags socialdemokratisk stöttepelare, särskilt i valtider, säger Rafi Farouq till Kvartal.

Kvartal rapporterar att flera föreningar i Malmö känner sig pressade att hjälpa Socialdemokraterna i Malmö med bland annat valkampanjande. Framför allt rör det sig om organisationer i utsatta områden. En förening uppger bland annat att de fått förkryssade valsedlar att dela ut inför valet 2022.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.