Facebook noscript imageFornäs: Gängen förlorar sin värsta fiende
Fornäs: Gängen förlorar sin värsta fiende
Fakismil / Facebook
Fakismil / Facebook

Jan Jönsson blev rikskänd som ”gängens värsta fiende”. En långsmal man i blomsterskjorta som påstods skapa skräck hos gängkriminella. Han ägnade sin karriär åt att försöka förhindra kriminell rekrytering genom fritidsgårdar men blev ironiskt nog själv bortvald av sitt eget parti, skriver Samuel Fornäs.

Problemet med att utnämna sig till gängens värsta fiende är att gängen inte bryr sig. De kollar inte valaffischer. De har fullbokade kalendrar med sprängningar, skjutningar och rekrytering av tolvåringar som inte har planer på att gå med i Liberalerna.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.