
Regeringen kraftsamlar mot den organiserade brottsligheten med nya F-skatteregler, framgår det av ett pressmeddelande från Finansdepartementet.
Regeringen har idag överlämnat en proposition till riksdagen med förslag som ska försvåra för kriminella att utnyttja företag för brottslig verksamhet, skriver Finansdepartementet.
Skatteverket får utökade kontrollmöjligheter
Förslaget innebär att Skatteverket får utökade möjligheter att neka eller återkalla godkännande för F-skatt. Enligt propositionen kan företag som inte följt beslut om återbetalning av skattereduktion för grön teknik förlora sitt F-skattegodkännande.
”Ett godkännande för F-skatt som missbrukas kan användas som verktyg för den kriminella ekonomin, bland annat genom skattefusk”, skriver Finansdepartementet i pressmeddelandet.
Utländska företag ska granskas hårdare
Även utländska företag utan fast driftställe i Sverige som underlåtit att lämna nödvändiga uppgifter för bedömning av skattskyldighet kan förlora sitt F-skattegodkännande.
Finansdepartementet framhåller vikten av att endast seriösa företag har F-skattsedel, eftersom det ofta betraktas som en kvalitetsstämpel och innebär att företaget självt ansvarar för att betala skatter och avgifter.
De nya reglerna, som kompletterar tidigare skärpningar från januari 2025, föreslås träda i kraft den 1 november 2025.