Facebook noscript imageFörsvarsministern till blixtinkallat möte om säkerhetsläget
Politik
Försvarsministern till blixtinkallat möte om säkerhetsläget
Sveriges försvarsminister Pål Jonson (M). Foto: Jonas Ekströmer/TT
Sveriges försvarsminister Pål Jonson (M). Foto: Jonas Ekströmer/TT

Försvarsminister Pål Jonson (M) deltar i ett extrainkallat möte i Köpenhamn på lördag. De nordiska och baltiska försvarsministrarna ska tillsammans med Ukrainas försvarsminister diskutera det säkerhetspolitiska omvärldsläget och utökat militärt stöd.

Mötet samlar försvarsministrarna från de nordiska och baltiska länderna samt Ukrainas försvarsminister Rustem Umjerov, framgår det av ett pressmeddelande från Försvarsdepartementet.

Det rådande säkerhetspolitiska läget i Norden, på Natos norra flank och i Europa i stort är anledningen till att mötet har sammankallats. Enligt Försvarsdepartementet är detta extrainkallade möte en samling för att diskutera de aktuella utmaningarna i regionen.

Stöd till Ukraina i fokus

En central punkt under mötet blir de nordisk-baltiska ländernas militära stöd till Ukraina. Särskilt kommer ministrarna att diskutera bidrag till Ukrainas mekaniserade förmåga, heter det i pressmeddelandet.

”På agendan i Köpenhamn står bland annat de nordisk-baltiska ländernas militära stöd till Ukraina och nordisk-baltiska bidrag till Ukrainas mekaniserade förmåga,” skriver Försvarsdepartementet i sitt pressmeddelande.

Försvarsministrarna kommer även att diskutera försvarsindustriella samarbeten, med särskilt fokus på investeringar i den ukrainska försvarsindustrin. Detta är en viktig punkt på agendan för lördagens möte i Köpenhamn.

Cecilia Aspegren

Journalist.