Facebook noscript imageFotbollssupporter åtalas – hoppade in på plan
Nyheter
Fotbollssupporter åtalas – hoppade in på plan
Hammarbys Fredrik Hammar och Sirius Jakob Voelkerling Persson i duell i matchen mellan Sirius och Hammarby den 9 juli 2023. En fotbollssupporter åtalas för att ha hoppat in på plan under matchen. Foto: Magnus Andersson/TT
Hammarbys Fredrik Hammar och Sirius Jakob Voelkerling Persson i duell i matchen mellan Sirius och Hammarby den 9 juli 2023. En fotbollssupporter åtalas för att ha hoppat in på plan under matchen. Foto: Magnus Andersson/TT

När Hammarby gjorde mål i en allsvensk fotbollsmatch mot Sirius hoppade en supporter in på plan på Studenternas Idrottsplats i Uppsala. Nu åtalas den 29-årige mannen för brott mot ordningslagen.

Matchen ägde rum i juli 2023 och ställningen var 1-1 mellan de båda lagen när Hammarby lyckades få bollen i nät i den 74:e matchminuten, till ställningen 2-1.

Hammarby-spelarna sprang bort till sina supportrar för att fira. Enligt matchens arenabefäl hoppade då en man ner på plan för att fira med spelarna och hann fram till målgöraren innan säkerhetsansvarig fick tag på honom och ledde honom tillbaka upp på läktarplats.

I bilder i förundersökningen ser man hur mannen befinner sig på andra sidan det räcke som avskiljer fotbollsplan och läktare, samt hur han klättrar upp på läktaren igen.

Till följd av händelsen åtalas nu den idag 29-årige mannen för brott mot ordningslagen. Den åtalade mannen nekar till brott och säger i förhör att han inte har hoppat in på plan.

Oliver Dagnå

Redaktionschef
Tips mottages gärna!
oliver@bulletin.nu