Facebook noscript imageGängkopplad 24-åring riskerar 30 år efter knivrån i Gdańsk
Hoppa till innehållet

Gängkopplad 24-åring riskerar 30 år efter knivrån i Gdańsk

Foto: Polisen i Gdańsk
Foto: Polisen i Gdańsk

En av de fyra Göteborgsmän som greps för ett knivrån i Gdańsk i maj kan få 30 års fängelse. Polska åklagare pekar på att han tidigare dömts för grov misshandel i Sverige. Rättegången mot de fyra inleds den 1 december, rapporterar GP.

En 24-åring från Hjällbo kan dömas till upp till 30 års fängelse för ett knivrån mot två norska turister i Gdańsk, rapporterar GP.

Polska åklagare anser att brottet begåtts i återfall. Det höjer straffskalan.

”Vad gäller den tilltalade NN så riskerar han, då den påstådda gärningen begåtts som återfall, ett fängelsestraff på upp emot 30 år”, skriver åklagaren Mariusz Duszyński enligt GP.

För de tre övriga gäller den vanliga straffskalan för väpnat rån i Polen. Den är fängelse mellan tre och 20 år.

Dömd för grov misshandel på Kaneltorget

24-åringen sitter häktad tillsammans med sina tre yngre kamrater. Polisen räknar honom till gängmiljön i Angeredsområdet, enligt GP.

I oktober 2023 deltog han i en brutal misshandel mitt på Kaneltorget i Gårdsten. Offret utsattes för två parallella attacker från något slags lokalt medborgargarde. Bakgrunden var rykten i sociala medier om att mannen ofredat unga flickor.

– Ett av de grövsta misshandelsfall som jag någonsin sett, sade en erfaren polis efter händelsen enligt GP.

Mannen avled av svåra hjärnskador efter en vecka på sjukhus.

Ingen dömdes för mord. Det gick inte att medicinskt avgöra vilka slag och sparkar mot huvudet som orsakade dödsfallet. Det gick inte heller att slå fast vem av de många inblandade som bar skulden för just det. 24-åringen dömdes i stället till två års fängelse för grov misshandel. Det är den domen polska åklagare nu använder mot honom.

Knivrånet efter strippklubben

De fyra unga männen hade rest till Gdańsk under en ledig helg i början av maj. Kvällen den 6 maj satt de på en strippklubb och drack öl tillsammans med två norska turister. När sällskapet lämnade klubben vände stämningen.

Enligt åtalet knivrånade svenskarna sina nya bekanta. Åklagaren beskriver i stämningsansökan hur norrmännen hotades och angreps.

”Personerna från Konungariket Sverige hotade de norska medborgarna till livet och utövade fysiskt våld – genom att knuffa, dra, ta tag i axlarna på och hålla fast männen – samtidigt som de visade upp en kniv och höll den mot kroppen på en av målsäganden. Allt detta i syfte att tillägna sig egendom”, skriver åklagaren enligt GP.

Gruppen ska ha kommit över en Iphone värd omkring 7 000 kronor och kontanter motsvarande 5 100 kronor. De ska också ha tagit ett betalkort och handlat för ytterligare 2 900 kronor, uppger GP.

Greps på flygplatsen

Två dagar senare skulle de fyra flyga hem till Göteborg. På Lech Wałęsa-flygplatsen i Gdańsk slog en insatsstyrka till. Männen trycktes ner på golvet, handfängslades och fördes till närmaste polisstation.

Samtliga är svenska medborgare med Mellanöstern-klingande namn. Sedan gripandet har de suttit häktade i sex månader.

Samtliga nekar till brott

De övriga åtalade är en 19-åring och en 18-åring från Gårdsten. Båda finns i belastningsregistret för narkotikabrott. Den fjärde är en 19-åring från Hjällbo som nyligen frikändes från grovt vapenbrott.

Enligt GP har samtliga nekat till brott i förhören. I bevisningen ingår bilder från flera övervakningskameror. I maj uppgav åklagaren att en av de misstänkta hade erkänt stölden av telefonen och betalkortet.

Rättegången inleds den 1 december.

Läs mer: Rånade norrmän i Gdańsk – riskerar upp till 20 års fängelse

Ludwig Nordqvist

Reporter.