
Enligt ett beslut har en 29-årig man, som enligt Aftonbladets uppgifter är ledare av det kriminella nätverket ”Dödspatrullen”, tilldelats 680 000 kronor i lidandeersättning av Justitiekanslern (JK).
Mannen satt frihetsberövad i mer än ett år, misstänkt för delaktighet i ett mord som inträffade i Uppsala 2017. Tingsrätten fällde honom initialt för mordet, men domen revs upp helt när hovrätten senare prövade fallet, enligt Aftonbladet.
Åklagaren motsatte sig ersättningen
Trots friandet har utredningens åklagare argumenterat för att mannens ersättning borde reduceras helt eller delvis, framgår det av ett yttrande till JK.
Den omfattande ersättningssumman betalas ut efter att mannen tillbringat över tolv månader i häkte för ett brott som rättsväsendet slutligen bedömde att han inte begått.