
Reaktionerna på kriget och ayatollan Ali Khameneis död från de som stöttar kronprinsen Reza Pahlavi är minst sagt glada. Nu menar de på att maktskiftet är nära. – När jag hörde det blev jag så glad att jag blev tårögd, säger tidigare fotbollsproffset Mahan Baghdadi till Bulletin.
Svensk-iraniern Mahan Baghdadi är en före detta fotbollsspelare och influencer med 526 000 följare på Instagram. Han testade lyckan som fotbollsspelare i Iran, men väl där tvingades han in för militärtjänstgöring och flydde landet.
I dag är han fotbollstränare och pratar under demonstrationer för att kronprinsen Reza Pahlavi ska komma tillbaka till Iran.
– Det som händer just är positivt för folket i Iran. Det är lite som att det kommer en hjälp till folket och de är glada och dansar på gatan, de har äntligen fått hjälp mot den här regimen som mördar så mycket människor efter 47 år, säger Baghdadi.
Amir Nazem, aktivist och medlem i Constitutionalist Party of Iran, håller med.
– Vi kan säga att vi är glada över det. Det är bra att USA och Israel står på vår sida, säger Nazem.
Baghdadi har varit i kontakt med personer från Iran och berättar hur reaktionerna är i landet.
– Det låter ganska konstigt, men de är alla väldigt glada som jag pratar med. De firar och dansar på gatorna eller så står de på terrassen och sjunger. De är väldigt glada att Khamenei är död, säger han.
Glädje efter uppgifterna om Khameneis död
Under söndagen bekräftades det att ayatollan Ali Khamenei dog i bombningarna från Israel i iransk stats-tv.
– När jag hörde det blev jag så glad att jag blev tårögd. Vi firade rejält inne i stan och samlade alla iranier ganska sent på kvällen och firade att han var död. Lite overkligt, men nu är det sant, säger Baghdadi.
Under helgen demonstrerade anhängarna till kronprinsen Reza Pahlavi utanför iranska ambassaden och firade.
– Vi vill att Sverige ska stänga ner deras ambassad. Vi tycker att Sveriges politiker måste sluta ha kontakt med diktaturens ambassadörer, säger Nazem.
Förhoppningen och tron är att maktskiftet är nära och att mullorna är på väg att falla.
– De ser riktigt svaga ut just nu och de högt uppsatta i regimen är döda allihopa. Folket står enade och stöttar kronprinsen Reza Pahlavi, det är en fin gemenskap och det ser ut att gå vägen den här gången, säger Baghdadi.
”Folket kommer att komma ut igen”
Både Baghdadi och Nazem är mycket hoppfulla inför framtiden i Iran.
– Det jag tror är att folket kommer att komma ut igen, nu kommer de att vara starkare eftersom regimen är svagare och det är folket som kommer att avgöra det här. De är ganska revanschsugna efter att 40 000 blev mördade, både Trump och kronprinsen har sagt att det är folket som kommer att avgöra det här till slut, säger Baghdadi.
Iran har sedan kriget drog igång under lördagen bombat flera länder som Saudiarabien, Förenade Arabemiraten, Qatar, Jordanien och Kuwait med flera. Baghdadi ser det som ett svaghetstecken.
– När du vet att du har förlorat en kamp gör de vad som helst för att sabba för alla andra. Jag visste det här sedan många år tillbaka att när regimen drar och håller på att falla kommer de att stöka till det i Mellanöstern för många länder, säger Baghdadi och fortsätter:
– De har sabbat det för sig själva nu och jag tror att USA kommer att svara hårt mot dem och skydda Bahrain och Förenade Arabemiraten. Jag tror inte att regimen har någon chans.
Enligt Nazem håller nu det iranska folket på att rusta upp för att kunna försvara sig själva och kunna ta över makten.
– Det är den enda vägen för att kunna försvara sig själva. Donald Trump och Benjamin Netanyahu har båda sagt till folket att de måste vänta lite innan de går ut på gatorna igen och de kommer att säga till när det är dags att gå ut och ta över makten, säger Nazem.