Facebook noscript imageGP tvingas lämna ut läsares personuppgifter till åklagare
Nyheter
GP tvingas lämna ut läsares personuppgifter till åklagare
Göteborgs-Posten tvingas nu lämna ut känsliga läsaruppgifter efter tingsrättens beslut. Foto: Fredrik Sandberg/TT
Göteborgs-Posten tvingas nu lämna ut känsliga läsaruppgifter efter tingsrättens beslut. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Tingsrätten tvingar Göteborgs-Posten att röja identiteten på över hundra läsare som tagit del av en artikel om en sprängning i Göteborg – i syfte att utreda misstänkt bombdåd.

Enligt Dagens Juridik har åklagaren begärt att Göteborgs-Posten lämnar ut en fullständig förteckning över prenumeranter som läst en specifik artikel natten då en explosion inträffade i Göteborg förra våren. Uppgifterna inkluderar namn, personnummer, kontaktdetaljer och IP-adresser för över 100 läsare.

Tidningen motsatte sig kravet

GP motsatte sig initialt kravet och argumenterade för sina mediegrundlagars särskilda ställning. Tidningen hävdade att massutlämnandet av läsaruppgifter riskerar att skada förtroendet för mediet.

Tingsrätten dömde dock till åklagarens fördel. Domstolen ansåg att det finns ett stort allmänintresse av att brottet utreds och att en läsaruppgift inte kan anses klandervärd.

I ett mejl till Journalisten förklarar chefredaktör Christofer Ahlqvist tidningens ställningstagande:

”Vi överklagade åklagarens första förfrågan men efter att tingsrätten nu har slagit fast att uppgifterna enligt lag ska lämnas ut, samt att vi med all sannolikhet inte skulle ha någon framgång med en överklagan, så kommer vi att lämna ut uppgifterna.”

Ahlqvist understryker att tidningen gjort sitt yttersta för att skydda läsarnas integritet:

”Trots att det här inte handlar om något källmaterial eller redaktionellt innehåll så tyckte vi att det var bra att få det prövat. Vi har gått så långt vi kan för att skydda våra användares integritet, bland annat genom att kräva att uppgifterna maskas om de blir offentliga”, skriver han till Journalisten.

Cecilia Aspegren

Journalist.