
Greta Thunberg och övriga aktivister ombord skeppet ”Madleen” kommer att föras till domstol som ska besluta om utvisning från Israel inom 24 timmar, enligt människorättsorganisationen Adalah som representerar de gripna. Det rapporterar Expressen.
Greta Thunberg och de elva andra gripna aktivisterna från fartyget ”Madleen” ska nu föras till en domstol i Ramle utanför Tel Aviv, enligt Moatasem Zedan, talesperson för människorättsorganisationen Adalah som företräder de gripna.
– De ska föras till polisstationen i Ramle där det finns en domstol för illegala migranter. Den beslutar om de ska utvisas omedelbart. Sedan förs de till flygplatsen, säger Zedan till Expressen.
Utvisning inom dygnet
Zedan, som är på plats i Ramle, räknar med att aktivisterna kommer att utvisas snabbt.
– Vi räknar med att de omedelbart tas till flygplatsen. Det bör inte ta mer än 24 timmar, säger han.
Människorättsorganisationen Adalah, som betyder ”rättvisa” på arabiska, har fyra advokater på plats som kräver att omedelbart få träffa de gripna. Om någon av aktivisterna vägrar att lämna Israel kan processen ta längre tid, enligt Zedan.
Kritik mot gripandet
Organisationen protesterar mot gripandet och kallar den israeliska aktionen olaglig.
– Gripandet är olagligt eftersom ”Madleen” seglade i internationellt territorialvatten där Israel inte har någon laglig överhöghet, säger Miriam Azem, internationell talesperson för Adalah, till Expressen.
Hon hävdar att fartyget ”fredligt försökte bryta Israels illegala blockad av Gaza” och aldrig kom in på israeliskt vatten.