Facebook noscript imageGuillou: Karin Olsson hoppas jag ska dö
Guillou: Karin Olsson hoppas jag ska dö
Bild:  Arild Vågen/CC BY-SA 4.0/Christian Ursilva/CC BY-SA 4.0/ Frankie Fouganthin/CC BY-SA 3.0,
Bild: Arild Vågen/CC BY-SA 4.0/Christian Ursilva/CC BY-SA 4.0/ Frankie Fouganthin/CC BY-SA 3.0,

I en intervju med Svenska Dagbladet går .Jan Guillou till hårt angrepp mot ”Expressens muslimjägare” och tidningens biträdande chefredaktör Karin Olsson, som han anklagar för att önska honom död. ”Hoppas att jag ska dö? Inte ens Sverigedemokraterna jag har i mejlen vågar skriva det”, säger Guillou till SvD

I intervjun säger Guillou att ”det är väldigt kärvt att angripa Expressens muslimjägare”, vilket syftar på Expressen-journalisterna Inas Hamdan, vinnare av Stora journalistpriset, och Sofie Löwenmark, som Guillou tidigare angripit i flera krönikör.

– Det blir det mycket bråk om. Då ska redaktörer läsa och lägga sig i på ett sätt som jag inte varit med om under 50 års tid på Aftonbladet, säger Guillou till tidningen.

– Där är man mottaglig för argumentet att jag är kvinnohatare, och bara förföljer yngre kvinnliga journalister, fortsätter han.

Bland dem som anklagat Guillou för sexism finns Expressen-skribenten Nalin Baksi och tidningens biträdande chefredaktör Karin Olsson.

”Mönstret att förminska kvinnliga journalister känns igen” skrev Olsson i uppmärksammad krönika om Gullious tidigare kritik mot Expressen-journalisterna Hamdan, Löwenmark och Anna Gullberg.

”Du är kollega, din jävel!”

Men Guillou avfärdar kritiken om att han skulle angripa Expressen-journalisterna på grund av deras kön.

– De hade lika gärna kunnat vara en av vardera sorten eller rent av en ickebinär, som det nu heter. Det är fusk att komma och säga, ”det där säger du bara för att jag är ung kvinna”. Nej! Du är kollega, din jävel! säger Gullou till SvD.

Konflikten med Expressen har enligt Gulliou pågått sedan 1968. Tidningen var bland annat först med att skriva om Guillous kopplingar till KG, och har på senare tid fått stort utrymme i Guillous böcker.

Men enligt Guillou ska en försoning mellan honom och Expressen på gång tidigare, när hans gamla vän Thorbjörn Larsson, sedermera chefredaktör på DN, satt i Expressens styrelse.

– Vi sa att vi kan inte ha det så här, att jag inte kan gå mot röd gubbe utan att det ska bli en grej i Expressen. Så vi slöt ett avtal om att upphöra med den här kampanjen, och det gjordes till och med någon försoningsintervju.

Men ”sedan kom det nya redaktörer och så gällde det inte längre” fortätter Guillou.

”Inte ens Sverigedemokraterna jag har i mejlen vågar skriva det”

– Häromveckan skrev biträdande chefredaktören Karin Olsson att hon hoppas att jag ska dö…? Eller åtminstone drabbas av demens. Eftersom Aftonbladet inte har vett att tysta mig, säger han till SvD.

Det syftar på den ovan nämnda krönikan, som Olsson avslutade med: ”Det är nog bara döden, demens eller möjligen hans fru, den osentimentala förläggaren Ann-Marie Skarp, som kan stoppa honom från att fortsätta baktala kvinnliga grävjournalister. Låt oss hoppas på det senare.”

– Hoppas att jag ska dö? Inte ens Sverigedemokraterna jag har i mejlen vågar skriva det, säger Guillou till SvD.

Johannes Nilsson

Reporter.