Facebook noscript imageHaitisk gängledare vädjar om fred efter att Bukele skickat 2 000 soldater
Hoppa till innehållet

Haitisk gängledare vädjar om fred efter att Bukele skickat 2 000 soldater

Foto: Jeremy Crisp / Casa Presidencial El Salvador, CC0
Foto: Jeremy Crisp / Casa Presidencial El Salvador, CC0

En av Haitis mäktigaste gängledare vädjar nu till FN om medling och fredssamtal efter att El Salvador skickat omkring 2 000 soldater till landet. Wilson Joseph, ledare för det ökända gänget 400 Mawozo, varnar för att den militära insatsen kan leda till en våldsspiral där civilbefolkningen blir de främsta offren.

Wilson Joseph, mer känd under namnet Lanmò Sanjou, har skickat ett brev till FN:s generalsekreterare António Guterres med en begäran om att organisationen ska skicka en delegation till Haiti för att försöka få till stånd en dialog mellan gängen och de internationella säkerhetsstyrkorna.

Brevet skickades den 1 november och har enligt FN tagits emot. Joseph uppger att han är beredd att delta i fredssamtal och att hans organisation sedan den 20 augusti har försökt signalera en vilja att lägga ned vapnen.

Han varnar samtidigt för att El Salvadors militära närvaro riskerar att förvärra situationen. Enligt Joseph kan uttalanden från landets president Nayib Bukele leda till vedergällningsaktioner och ytterligare våld.

Flygtekniker försvann

Bakgrunden är att fyra salvadoranska flygtekniker försvann den 18 oktober efter att ha attackerats i ett gängkontrollerat område utanför huvudstaden Port-au-Prince. De tillhörde den internationella säkerhetsstyrka som arbetar med att bekämpa Haitis kriminella nätverk.

Bukele svarade med att skicka omkring 2 000 soldater till Haiti med möjlighet att utöka styrkan till 2 500. Presidenten har beskrivit insatsen som ett försök att hitta de försvunna landsmännen och samtidigt slå tillbaka mot de grupper som ligger bakom attacken.

Joseph hävdar i en intervju med nyhetsbyrån AP att de fyra teknikerna är döda men har inte presenterat några bevis. Haitis regering betraktar dem som kidnappade medan El Salvadors regering fortfarande utgår från att de kan vara vid liv.

Gängledaren anklagar också säkerhetsstyrkorna för att använda drönarattacker som dödar civila, däribland barn och äldre. Han säger sig inte motsätta sig att gängmedlemmar grips men hävdar att militära operationer drabbar människor som inte är inblandade i striderna.

FN har bekräftat att brevet kommit fram men understryker att mottagandet inte innebär att organisationen ställer sig bakom innehållet eller erkänner Josephs anspråk. FN har samtidigt uttryckt oro över civilbefolkningens situation och betonat att alla säkerhetsoperationer måste följa internationell rätt.

Ett av landets mest ökända gäng

400 Mawozo är en av Haitis mest fruktade kriminella organisationer. Gruppen har framför allt varit verksam i området Croix-des-Bouquets utanför Port-au-Prince och har kopplats till omfattande kidnappningar och våldsdåd.

I oktober 2021 kidnappades 17 amerikanska och kanadensiska missionärer, däribland fem barn, av gruppen. Samtliga släpptes senare.

En miljon dollar

Joseph är även efterlyst i USA där han åtalats för bland annat gisslantagande och konspiration till gisslantagande. Amerikanska myndigheter har utfäst en belöning på en miljon dollar för information som leder till hans gripande.

Samtidigt fortsätter våldet i Haiti att eskalera. Enligt FN har mer än 5 700 människor dödats eller skadats i landet från januari till mitten av september 2026. Striderna har intensifierats ytterligare efter att internationella styrkor, haitisk polis och privata säkerhetsaktörer inlett operationer mot väpnade grupper i området kring huvudstaden.

Bukeles beslut att skicka militär till Haiti har också väckt frågor om vem som ska leda operationerna och vilket mandat de salvadoranska soldaterna ska verka under. En stor del av styrkan uppges stå utanför den FN-stödda säkerhetsinsatsens befälsstruktur.

Andreas Magnusson

andreas.magnusson@bulletin.nu