
Efter Anna Karin Hatts utnämning till Centerpartiets nya ledare har LRF:s riksförbundsstyrelse utsett Erik Pihlo, med nära tre decennier i organisationen, till tillförordnad vd och koncernchef.
Den gröna näringen får nu en erfaren ledare i Erik Pihlo. Med nästan 30 års erfarenhet inom Lantbrukarnas Riksförbund tar han över efter Anna Karin Hatt som i helgen valdes till ny partiledare för Centerpartiet, rapporterar LRF i ett pressmeddelande.
Pihlo kommer närmast från posten som chef för finans- och affärsutveckling och har tidigare arbetat som ekonomichef inom organisationen.
Fullt förtroende för Pihlo
Palle Borgström, förbundsordförande på LRF, uttrycker stort förtroende för den nya tillförordnade VD:n.
– Erik har genom sina många år på LRF stor erfarenhet och kunskap om organisationen vilket gör att jag har stort förtroende för att han kommer att leda LRF framåt på helt rätt sätt den kommande tiden, säger han enligt pressmeddelandet.
– Arbetet inom LRF fortskrider i samma höga tempo som tidigare för att ge företagarna i det gröna näringslivet bästa möjliga förutsättningar att bedriva sina verksamheter. Och här finns massor att göra, säger Erik Pihlo i pressmeddelandet.